دستگاه شستشوی زمین - Scrubber

دستگاه مکانیزه دستگاه شستشوی زمین ابزاری است که برای نظافت و شستشوی مکانیزه انواع سطوح از جمله سرامیک ، سنگ ، پارکت ، اپوکسی ، بتن مسطح و... به کار می رود و معمولا در محیط هایی با وسعت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه قادر است به طور همزمان کف سطوح کف را در بخش های مختلف یک مجموعه شسته و بلافاصله خشک نماید، بدون آنکه هیچ  لکه و رد از خود بر جای گذارد. برخی مدل های دستگاه شستشوی زمین علاوه بر قابلیت شستشو و خشک کردن همزمان سطح، امکان جمع آوری پسماند ریز و درشت را فراهم می نمایند. دستگاه های کف شوی صنعتی در مدل های متنوعی طراحی و تولید می شوند و می توان با توجه به مساحت محیط، جنس سطح، حجم و نوع آلودگی موجود، اسکرابری را انتخاب نمود که در تناسب کامل با مشخصات محیط بوده و بالاترین کارایی را ارائه نماید.

 

انواع دستگاه شستشوی زمین و کاربرد آن

دستگاه های دستگاه شستشوی زمین بر اساس پارامترهای مختلف می شوند و تنوع مدل های مختلف دستگاه شستشوی زمین به مشتریان امکان می دهد تا دستگاهی متناسب با نوع نیازهای خود انتخاب نمایند:


انواع دستگاه شستشوی زمین از لحاظ نوع هدایت

سازندگان تجهیزات نظافت صنعتی، دستگاه شستشوی زمین را در ابعاد گوناگون طراحی و تولید نموده اند، با افزایش پهنای شستشو و ظرفیت مخازن اسکرابر، ابعاد آن بزرگتر می گردد. از این رو نحوه هدایت دستگاه دستگاه شستشوی زمین اهمیت پیدا می نماید. بطور کلی دستگاه شستشوی زمین ها بر اساس نحوه هدایت به دو دسته تقسیم بندی می شوند:


1- دستگاه شستشوی زمین دستی

طراحی دستگاه شستشوی زمین دستی به گونه ای است که توسط یک کاربر از پشت هدایت می شود و کاربر همزمان با حرکت خود به دستگاه کف شوی نیرو وارد کرده و آن را به سمت جلو هدایت می کند. دستگاه شستشوی زمین های کوچک و متوسط به این طریق حرکت می کنند و جهت استفاده در محیط های دارای وسعت کم یا متوسط و یا محیط هایی با تراکم بالا همانند کلاس های درس در مراکز آموزشی یا رستوران ها به کار می روند. البته ممکن است از دستگاه شستشوی زمین های دستی در کنار اسکرابرهای بزرگتر برای تکمیل فرایند شستشوی سطوح کف در فضاهای بزرگ و انجام عملیات در راهروهای کم عرض و .. استفاده نمود. تفاوت ابعاد دستگاه شستشوی زمین ها به تفاوت حجم مخزن و پهنای شستشوی آنها باز می گردد. در دستگاه شستشوی زمین های دستی نیروی جلوبرنده دستگاه از دو طریق تأمین می گردد که عبارت اند از نیروی وارد از سوی کاربر به دستگاه و نیروی جلوبرنده حاصل از چرخش برس های اسکرابر. در برخی از انواع زمین شوی یک موتور جلو برنده اتوماتیک نیز به  دستگاه اضافه می گردد که بخش عمده انرژی لازم برای حرکت دستگاه را تأمین می نماید در چنین شرایطی میزان مصرف انرژی توسط کاربر برای هدایت دستگاه دستگاه شستشوی زمین به حداقل کاهش یافته و کاربر احساس خستگی کمتری هنگام کار با دستگاه زمین شوی صنعتی خواهد نمود.


2- دستگاه شستشوی زمین سرنشین دار

انواع دیگر کفشوی که دارای مخزن و پهنای شستشوی بالاتری هستند، به وسیله راننده هدایت می شوند. در حقیقت با افزایش پهنای شستشو و ظرفیت مخازن دستگاه دستگاه شستشوی زمین ، ابعا و وزن دستگاه بالاتر شده و هدایت آن به طریق دستی دشوار می گردد. بنابراین محلی برای نشستن کاربر بر روی دستگاه دستگاه شستشوی زمین ، تعبیه گردیده و کاربر برای قرارگیری بر روی این صندلی و کنترل فرمان دستگاه، دستگاه شستشوی زمین را هدایت می نماید. دستگاه های دستگاه شستشوی زمین سرنشین دار در محیط های صنعتی و تجاری دارای وسعت بالا که قدرت مانور بیشتری برای دستگاه فراهم می نمایند،  مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل دارا بودن کارایی بالاتر، می توانند در مدت زمان کوتاه تری  عملیات نظافت سطوح کف را انجام دهند. 


اگرچه بطور کلی می توان بیان نمود که دستگاه های دستگاه شستشوی زمین خودرویی یا سرنشین دار در مقایسه با دستگاه شستشوی زمین های دستی دارای ابعاد بزرگتری می باشند، اما طراحی دقیق، منسجم و مهندسی شده باعث عرضه طیف متنوعی از دستگاه شستشوی زمین های دستی و خودرویی گردیده است که از لحاظ پهنای شستشو و ظرفیت مخازن نزدیک بهم بوده و مصرف کننده می تواند متناسب با نوع نیاز خود مدل دستی یا خودرویی را برگزیند.


انواع دستگاه شستشوی زمین از لحاظ منبع تغذیه

در تولید دستگاه های کفشور صنعتی معمولا از موتورهای الکتریکی استفاده می شود. تأمین انرژی لازم برای عملکرد موتور الکتریکی در دستگاه های دستگاه شستشوی زمین به دو طریق صورت می گیرد. بر این اساس دستگاه شستشوی زمین ها از لحاظ منبع تغذیه به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:


1- دستگاه شستشوی زمین با منبع تغذیه باتری  یا دستگاه شستشوی زمین باتری دار

دستگاه های دستگاه شستشوی زمین که توسط باتری تغذیه می شوند، برای عملکرد در یک بازه زمانی معین نیاز به شارژ باتری دارند. مدت زمان کارکرد دستگاه دستگاه شستشوی زمین پس از شارژ کامل به نوع و ظرفیت باتری بستگی دارد. دستگاه های دستگاه شستشوی زمین باتری دار برای محیط هایی مناسب هستند که وجود کابل برق در آنها ایجاد محدودیت می نماید و یا دسترسی به پریز برق دشوار می باشد. تمامی دستگاه شستشوی زمین های سرنشین دار به وسیله باتری تغذیه می شوند.


2- دستگاه شستشوی زمین با منبع تغذیه برق شهری یا دستگاه شستشوی زمین برقی

در برخی از انواع مدل های دستگاه شستشوی زمین دستی انرژی لازم برای عملکرد دستگاه با اتصال مستقیم دستگاه از طریق کابل برق به برق شهری تأمین می گردد. هنگام استفاده از دستگاه های دستگاه شستشوی زمین برقی محدودیت از لحاظ اتمام شارژ باتری وجود ندارد و بصورت پیوسته می توان از دستگاه کف شوی صنعتی استفاده نمود. اما به هنگام انتخاب این رده از دستگاه شستشوی زمین ها، مشخصات محیط از لحاظ تراکم موانع محیطی و تردد افراد و شعاع عملیاتی مورد نیاز باید بدقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

مساحت قابل شستشو در هر ساعت

کارایی یک دستگاه دستگاه شستشوی زمین یا مساحت قابل شستشو توسط دستگاه در هر ساعت به پهنای شستشوی دستگاه و ظرفیت مخازن آن وابسته می باشد. البته در کنار این دو فاکتور پارامترهای دیگری همچون مدل دستگاه و میزان آلودگی نیز مطرح می گردد. بر این اساس می توان بیان نمود که دستگاه های دستگاه شستشوی زمین به طور متوسط قادر به پوشش دهی 1500 تا 6000 متر مربع در ساعت می باشند. شرکت RCM ایتالیا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاه های نظافت صنعتی ، دستگاه های دستگاه شستشوی زمین خود را با هدف پاسخگویی به نیازهای متفاوت مصرف کنندگان در مدل های مختلف ارائه می نماید. کوچکترین مدل های دستگاه شستشوی زمین این کمپانی با دارا بودن طراحی منسجم و قدرت مانور بالا در فضاهای کوچک قابل استفاده می باشند و مدل های بزرگتر و دستگاه های دستگاه شستشوی زمین سرنشین دار آن برای شستشوی سطوح کف در محیط های صنعتی و تجاری دارای وسعت بالا بسیار کارآمد هستند.


نحوه عملکرد اسکرابر

سامانه برس زنی، مخازن آب تمیز و آب کثیف و سامانه مکش مهم ترین بخش های تشکیل دهنده هر دستگاه شستشوی زمین می باشند. مخزن آب تمیز دستگاه توسط آب یا محلول آب و ماده شوینده پر شده و آب یا محلول شوینده از این مخزن بر روی سطح زمین پاشش می گردد. با چرخش برس های دستگاه اسکرابر، جرم و آلودگی از سطح به نحو موثر جدا می شود، همزمان با حرکت دستگاه دستگاه شستشوی زمین و عملکرد سامانه برس زنی دستگاه، آب و آلودگی باقی مانده بر روی سطح توسط تی دستگاه که در قسمت عقب آن واقع شده است جمع آوری شده و تحت مکش موتور مکنده به مخزن آب کثیف منتقل می گردد. به این ترتیب امکان شستشو و خشک شدن همزمان سطوح کف توسط دستگاه دستگاه شستشوی زمین فراهم می گردد.


نحوه استفاده از دستگاه شستشوی زمین چگونه است؟

در صورتیکه دستگاه دستگاه شستشوی زمین دارای یک صفحه کنترل ساده و قابل فهم باشد، یادگیری طرز استفاده از یک آن بسیار ساده بوده و کاربری با سطح مهارت و تجربه اندک نیز با یک آموزش ساده قادر به کار با دستگاه کف شوی خواهد بود. همچنین تمامی دستگاه های دستگاه شستشوی زمین عرضه شده توسط نمایندگی رسمی یک کمپانی معتبر با دفترچه راهنمای انگلیسی و فارسی ارائه می گردند و کاربر و مسئول خدمات یک مجموعه می تواند به مطالعه کامل این دفترچه نسبت به نحوه عملکرد و کاربرد دستگاه آگاهی کامل کسب نماید.

 

مواد شوینده

هنگام کاربرد دستگاه شستشوی زمین می توان از مواد شوینده مورد تایید کمپانی تولید کننده استفاده نمود. کاربرد این نوع مواد شوینده  نه تنها به دستگاه و سطح آسیب نمی رساند بلکه موجب می شود کیفیت شستشو و درخشندگی سطح افزایش یابد. طبق دستورالعمل های شرکت های سازنده دستگاه های تجهیزات نظافت صنعتی، استفاده از مواد شوینده حاوی سود سوز آور، اسیدها ، رقیق کننده و حلال ها همراه با دستگاه شستشوی زمین مجاز نمی باشد.

 

مزایای استفاده از دستگاه شستشوی زمین دستی و خودرویی

به کار بردن انواع زمین شوی صنعتی جهت نظافت و شستشوی سطوح کف در مقایسه با شستشوی زمین با روش های سنتی، مزایای متعددی به همراه دارد. به کارگیری دستگاه شستشوی زمین با رعایت استانداردهای بهداشتی کیفیت شستشو را افزایش می دهد زیرا قدرت بالای برس های دستگاه شستشوی زمین موجب جدا شدن هر گونه آلودگی سرسخت از سطح می گردد. همچنین الیاف برس بخوبی وارد درزها و شیارهای سطح شده و هر گونه آلودگی را به نحو موثر از آنها خارج می نمایند.

از مزایای دیگر کاربرد دستگاه شستشوی زمین به صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و مواد شوینده می توان اشاره نمود زیرا محلول شوینده بصورت کنترل شده بر روی سطح پاشش می گردد و همچنین به دلیل قدرت مکانیکی بالای برس ها در جدا نمودن آلودگی از سطح نیاز به مصرف زیاد ماده شوینده نمی باشد. کاهش میزان مصرف آب و مواد شوینده نه تنها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد بلکه سازگاری بیشتری نیز با محیط زیست دارد.

هم چنین استفاده از دستگاه شستشوی زمین زمان لازم برای شستشوی سطوح  را تا سطح چشمگیری کاهش می دهد و بدین ترتیب برای انجام عملیات نظافت و شستشوی کفپوش ها، نیاز به تعداد کمتری نیروی انسانی بوده و یا مدت زمان کار آنها کمتر خواهد بود. بنابراین کاربرد دستگاه شستشوی زمین موجب کاهش هزینه های مرتبط با نیروی انسانی می گردد که مهم ترین بخش هزینه های نظافتی یک مجموعه را تشکیل می دهند. از سوی دیگر کاربرد دستگاه شستشوی زمین فشار کمتری به کاربر وارد نموده و آسیب های ناشی از ایستادن طولانی مدت یا خم و راست شدن پیوسته را کاهش می دهد.

 هنگام استفاده از دستگاه شستشوی زمین ها، سطح زمین به سرعت خشک شده و خطر افتادن افراد حاضر در محیط حذف می گردد بدین ترتیب سطح ایمنی محیط با کاربرد دستگاه شستشوی زمین افزایش می یابد.


نگهداری از دستگاه شستشوی زمین دستی و خودرویی

همانند تمام تجهیزات مکانیزه، اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه شستشوی زمین و حفظ سطح کارایی آن در گرو نگهداری صحیح و اصولی دستگاه می باشد. هنگام کار با دستگاه کفشوی باید نکات درج شده در دفترچه راهنما بدقت مورد توجه قرار گیرد. پس از هر بار استفاده،مخزن آب کثیف و تمیز باید کاملا تخلیه شده و بخش های نیازمند نظافت روزانه همانند تی مکنده مورد شستشو قرار گیرد. بخش های مصرفی دستگاه همانند تی، برس و باتری باید در بازه های زمانی تعیین شده تعویض گردند و دستگاه دستگاه شستشوی زمین باید حداقل یک بار در سال مورد بازبینی دقیق و سرویس قرار گیرد.

 


انواع دستگاه شستشوی زمین

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2