زمین شوی صنعتی - Scrubber

اسکرابر یک دستگاه مکانیزه کارآمد است که برای نظافت و شستشوی انواع سطوح سرامیک، سنگ، پارکت، اپوکسی، بتن مسطح و... به کار می رود. این دستگاه قادر است به طور همزمان سطوح کف را در بخش های مختلف یک مجموعه شسته و بلافاصله خشک نماید، بدون آنکه هیچ  لکه و رد از خود بر جای گذارد. برخی مدل های زمین شوی صنعتی علاوه بر قابلیت شستشو و خشک کردن همزمان، امکان جمع آوری پسماند ریز و درشت را فراهم می نمایند. کفشوی ها در مدل های متنوعی طراحی و تولید می شوند و می توان با توجه به مساحت محیط، جنس سطح، حجم و نوع آلودگی موجود، دستگاهی را انتخاب نمود که در تناسب کامل با مشخصات محیط بوده و کارایی مناسبی را ارائه نماید.

 

انواع زمین شوی صنعتی و کاربرد آن

دستگاه های زمین شوی صنعتی بر اساس پارامترهای مختلف تقسیم می شوند و تنوع مدل های آن به مشتریان امکان می دهد تا دستگاه متناسب با نیاز خود را انتخاب نمایند:


انواع زمین شوی صنعتی از نظر نحوه هدایت

اسکرابر ها بر اساس نحوه هدایت به دو دسته دستی و خودرویی تقسیم بندی می شوند:


1- زمین شوی صنعتی دستی

کاربر زمین شوی صنعتی دستی همزمان با حرکت خود به دستگاه نیرو وارد کرده و آن را به سمت جلو هدایت می کند. زمین شوی صنعتی های کوچک و متوسط به این طریق حرکت می نمایند و جهت استفاده در محیط های دارای وسعت کم یا متوسط و یا محیط هایی با تراکم بالا همانند کلاس های درس در مراکز آموزشی یا رستوران ها به کار می روند. البته ممکن است از زمین شوی صنعتی های دستی در کنار مدل های بزرگتر برای تکمیل فرایند شستشوی سطوح کف در فضاهای بزرگ و انجام عملیات در راهروهای کم عرض و .. استفاده شود. تفاوت ابعاد زمین شوی صنعتی ها به تفاوت حجم مخزن و پهنای شستشوی آنها باز می گردد. در نمونه های دستی نیروی جلوبرنده دستگاه از دو طریق تأمین می گردد که عبارت اند از نیروی وارد از سوی کاربر به دستگاه و نیروی جلوبرنده حاصل از چرخش برس های اسکرابر. در برخی از انواع زمین شوی یک موتور جلو برنده اتوماتیک نیز به دستگاه اضافه می گردد که بخش عمده انرژی لازم برای حرکت دستگاه را تأمین می نماید در چنین شرایطی میزان مصرف انرژی توسط کاربر برای هدایت دستگاه زمین شوی به حداقل کاهش یافته و کاربر احساس خستگی کمتری هنگام کار با دستگاه خواهد نمود.


2- زمین شوی صنعتی سرنشین دار

انواع دیگر کفشوی که دارای مخزن و پهنای شستشوی بالاتری هستند، به وسیله راننده هدایت می شوند. در حقیقت با افزایش پهنای شستشو و ظرفیت مخازن دستگاه اسکرابر، ابعاد و وزن دستگاه بالاتر شده و هدایت آن به طریق دستی دشوار می گردد. بنابراین محلی برای نشستن کاربر بر روی دستگاه اسکرابر، تعبیه گردیده و کاربر برای قرارگیری بر روی این صندلی و کنترل فرمان دستگاه، آنرا هدایت می نماید. دستگاه های زمین شوی صنعتی سرنشین دار در محیط های صنعتی و تجاری دارای وسعت بالا که قدرت مانور بیشتری برای دستگاه فراهم می نمایند، مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل دارا بودن کارایی بالاتر، می توانند در مدت زمان کوتاه تری  عملیات نظافت سطوح کف را انجام دهند. 


اگرچه بطور کلی می توان بیان نمود که دستگاه های زمین شوی صنعتی خودرویی یا سرنشین دار در مقایسه با مدل های دستی دارای ابعاد بزرگتری می باشند، اما طراحی دقیق، منسجم و مهندسی شده باعث عرضه طیف متنوعی از زمین شوی صنعتی های دستی و خودرویی گردیده است که از لحاظ پهنای شستشو و ظرفیت مخازن نزدیک بهم بوده و مصرف کننده می تواند متناسب با نوع نیاز خود مدل دستی یا خودرویی را برگزیند.


انواع زمین شوی صنعتی از لحاظ منبع تغذیه

در تولید دستگاه های کفشور صنعتی معمولا از موتورهای الکتریکی استفاده می شود. تأمین انرژی لازم برای عملکرد موتور الکتریکی در دستگاه های زمین شوی صنعتی به دو طریق صورت می گیرد. بر این اساس کفشوی ها از لحاظ منبع تغذیه به دو دسته کابلی و باتری دار تقسیم می شوند که عبارتند از:


1- زمین شوی صنعتی با منبع تغذیه باتری  یا زمین شوی صنعتی باتری دار

دستگاه های اسکرابری که توسط باتری تغذیه می شوند، برای عملکرد در یک بازه زمانی معین نیاز به شارژ باتری دارند. مدت زمان کارکرد دستگاه زمین شوی صنعتی پس از شارژ کامل به نوع و ظرفیت باتری بستگی دارد. دستگاه های زمین شوی صنعتی باتری دار برای محیط هایی مناسب هستند که وجود کابل برق در آنها ایجاد محدودیت می نماید و یا دسترسی به پریز برق دشوار می باشد. اغلب زمین شوی صنعتی های سرنشین دار به وسیله باتری تغذیه می شوند.


2- زمین شوی صنعتی با منبع تغذیه برق شهری یا زمین شوی صنعتی برقی

در برخی از انواع مدل های زمین شوی صنعتی دستی انرژی لازم برای عملکرد دستگاه با اتصال مستقیم دستگاه به برق شهری تأمین می گردد. هنگام استفاده از دستگاه های زمین شوی صنعتی برقی محدودیت از لحاظ اتمام شارژ باتری وجود ندارد و بصورت پیوسته می توان از دستگاه کف شوی صنعتی استفاده نمود. اما به هنگام انتخاب این رده از کفشو ها، مشخصات محیط از لحاظ تراکم موانع محیطی و تردد افراد و شعاع عملیاتی مورد نیاز باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

مساحت قابل شستشو در هر ساعت

کارایی یک دستگاه کفشو یا مساحت قابل شستشو توسط دستگاه در هر ساعت به پهنای شستشوی دستگاه و ظرفیت مخازن آن وابسته می باشد. البته در کنار این دو فاکتور پارامترهای دیگری همچون مدل دستگاه و میزان آلودگی نیز مطرح می گردد. بر این اساس می توان بیان نمود که دستگاه های زمین شوی صنعتی به طور متوسط قادر به پوشش دهی 1500 تا 6000 متر مربع در ساعت می باشند. شرکت RCM ایتالیا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاه های نظافت صنعتی، دستگاه های کف شو خود را با هدف پاسخگویی به نیازهای متفاوت مصرف کنندگان در مدل های مختلف ارائه می نماید. کوچکترین مدل های زمین شوی صنعتی این کمپانی با دارا بودن طراحی منسجم و قدرت مانور بالا در فضاهای کوچک قابل استفاده می باشند و مدل های بزرگتر و دستگاه های کفشور سرنشین دار آن برای شستشوی سطوح کف در محیط های صنعتی و تجاری دارای وسعت بالا بسیار کارآمد هستند.


نحوه عملکرد اسکرابر

سامانه برس زنی، مخازن آب تمیز و آب کثیف و سامانه مکش مهم ترین بخش های تشکیل دهنده هر زمین شوی صنعتی می باشند. مخزن آب تمیز دستگاه توسط آب یا محلول آب و ماده شوینده پر شده و آب یا محلول شوینده از این مخزن بر روی سطح زمین پاشش می گردد. با چرخش برس های دستگاه اسکرابر، جرم و آلودگی از سطح به نحو موثر جدا می شود، همزمان با حرکت دستگاه کفشوی صنعتی و عملکرد سامانه برس زنی دستگاه، آب و آلودگی باقی مانده بر روی سطح توسط تی دستگاه که در قسمت عقب آن واقع شده است جمع آوری شده و تحت مکش موتور مکنده به مخزن آب کثیف منتقل می گردد. به این ترتیب امکان شستشو و خشک شدن همزمان سطوح کف توسط دستگاه زمین شوی صنعتی فراهم می گردد.


نحوه استفاده از زمین شوی صنعتی چگونه است؟

در صورتیکه دستگاه زمین شوی صنعتی دارای یک صفحه کنترل ساده و قابل فهم باشد، یادگیری طرز استفاده از یک آن بسیار ساده بوده و کاربری با سطح مهارت و تجربه اندک نیز با یک آموزش ساده قادر به کار با دستگاه کف شوی خواهد بود. همچنین تمامی دستگاه های کف شور عرضه شده توسط نمایندگی رسمی کمپانی های معتبر با دفترچه راهنما ارائه می گردند و کاربر و مسئول خدمات یک مجموعه می تواند به مطالعه کامل این دفترچه نسبت به نحوه عملکرد و کاربرد دستگاه آگاهی کامل کسب نماید.

 

مواد شوینده

هنگام کاربرد زمین شوی صنعتی می توان از مواد شوینده مورد تایید کمپانی تولید کننده استفاده نمود. کاربرد این نوع مواد شوینده  نه تنها به دستگاه و سطح آسیب نمی رساند بلکه موجب می شود کیفیت شستشو و درخشندگی سطح افزایش یابد. طبق دستورالعمل های شرکت های سازنده دستگاه های تجهیزات نظافت صنعتی، استفاده از مواد شوینده حاوی سود سوز آور، اسیدها ، رقیق کننده و حلال ها همراه با زمین شور مجاز نمی باشد.

 

مزایای استفاده از زمین شوی صنعتی دستی و خودرویی

به کار بردن انواع اسکرابر جهت نظافت و شستشوی سطوح کف در مقایسه با شستشوی زمین با روش های سنتی، مزایای متعددی به همراه دارد. به کارگیری زمین شوی صنعتی با رعایت استانداردهای بهداشتی کیفیت شستشو را افزایش می دهد زیرا قدرت بالای برس های کفشور موجب جدا شدن هر گونه آلودگی سرسخت از سطح می گردد. همچنین الیاف برس بخوبی وارد درزها و شیارهای سطح شده و هر گونه آلودگی را به نحو موثر از آنها خارج می نمایند.

از مزایای دیگر کاربرد زمین شوی صنعتی به صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و مواد شوینده می توان اشاره نمود زیرا محلول شوینده بصورت کنترل شده بر روی سطح پاشش می گردد و همچنین به دلیل قدرت مکانیکی بالای برس ها در جدا نمودن آلودگی از سطح نیاز به مصرف زیاد ماده شوینده نمی باشد. کاهش میزان مصرف آب و مواد شوینده نه تنها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد بلکه سازگاری بیشتری نیز با محیط زیست دارد.

هم چنین استفاده از زمین شوی صنعتی زمان لازم برای شستشوی سطوح  را تا سطح چشمگیری کاهش می دهد و بدین ترتیب برای انجام عملیات نظافت و شستشوی کفپوش ها، نیاز به تعداد کمتری نیروی انسانی بوده و یا مدت زمان کار آنها کمتر خواهد بود. بنابراین کاربرد کفشو موجب کاهش هزینه های مرتبط با نیروی انسانی می گردد که مهم ترین بخش هزینه های نظافتی یک مجموعه را تشکیل می دهند. از سوی دیگر کاربرد زمین شوی صنعتی فشار کمتری به کاربر وارد نموده و آسیب های ناشی از ایستادن طولانی مدت یا خم و راست شدن پیوسته را کاهش می دهد.

 هنگام استفاده از زمین شوی صنعتی ها، سطح زمین به سرعت خشک شده و خطر افتادن افراد حاضر در محیط حذف می گردد بدین ترتیب سطح ایمنی محیط با کاربرد زمین شوی صنعتی افزایش می یابد.


نگهداری از زمین شوی صنعتی دستی و خودرویی

همانند تمام تجهیزات مکانیزه، اطمینان از عملکرد صحیح زمین شوی صنعتی و حفظ سطح کارایی آن در گرو نگهداری صحیح و اصولی دستگاه می باشد. هنگام کار با دستگاه کفشوی باید نکات درج شده در دفترچه راهنما بدقت مورد توجه قرار گیرد. پس از هر بار استفاده،مخزن آب کثیف و تمیز باید کاملا تخلیه شده و بخش های نیازمند نظافت روزانه همانند تی مکنده مورد شستشو قرار گیرد. بخش های مصرفی دستگاه همانند تی، برس و باتری باید در بازه های زمانی تعیین شده تعویض گردند و دستگاه کفشور باید حداقل یک بار در سال مورد بازبینی دقیق و سرویس قرار گیرد.

انواع زمین شوی صنعتی

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2