جاروبرقی - Vacuum

دستگاه جاروبرقی صنعتی یکی از پرکاربردترین تجهیزات نظافتی است که در عملیات نظافت منازل مسکونی و سازمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رده پیشرفته‌تری از جاروبرقی‌ ها که دارای قدرت و سرعت مکش بالاتر و ظرفیت مخزن بیشتری می باشند، در محیط های صنعتی گوناگون همانند کارخانه‌ها، کارگاه ها، سایت های ساخت و ساز و .. مورد استفاده قرار می گیرند و تحت عنوان مکنده یا جاروبرقی صنعتی صنعتی شناخته می‌شوند. جاروبرقی صنعتی صنعتی از لحاظ ساختار و نحوه عملکرد مشابه با دستگاه های جاروبرقی صنعتی خانگی است و اصلی‌ترین تفاوت میان دستگاه های جاروبرقی‌ صنعتی و خانگی همانطور که ذکر گردید به قدرت سامانه مکش، ظرفیت مخزن و  قدرت فیلتراسیون آنها باز می گردد. هر بخش صنعتی یا تجاری بسته به نوع نیاز خود از مدل های متفاوتی از این دستگاه ها بهره می برد.


طبقه بندی انواع جاروبرقی صنعتی بر اساس کاربرد

امروزه با توجه به اهمیت بالای حفظ بهداشت و پاکیزگی در محیط‌های مختلف، انجام عملیات نظافت در هر محیط به مقوله ای تخصصی و حرفه ای تبدیل شده است و بسته به مشخصات یک محیط، نیازمندی های نظافتی آن، نوع و حجم آلودگی موجود نوع خاصی از تجهیزات نظافتی مکانیزه باید مورد استفاده قرار گیرد. بر این اساس دستگاه های جاروبرقی صنعتی به چند رده تقسیم بندی می شوند که عبارت است از:

 

1-جاروبرقی خانگی

جاروبرقی‌ های خانگی ساده‌ترین نوع جاروبرقی صنعتی بوده که برای نظافت محیط‌های خانگی و دفاتر کوچک مناسب می‌باشند. این رده از جاروبرقی صنعتی ها غالبا برای جمع آوری مواد جامد و خشک و آلودگی های معمول موجود در محیط های مسکونی و تجاری تولید شده اند. با توجه به نوع آلودگی موجود در محیط های ذکر شده و حجم کم آلودگی، این رده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی نیازمند مشخصات فنی خاص همانند فیلتر طبقه بندی شده، مخزن بزرگ و قدرت و سرعت مکش بالا نمی باشند. دستگاه های جاروبرقی صنعتی خانگی معمولا در ابعاد کوچک و وزن سبک تولید شده و منسجم بودن طراحی در آنها یک مزیت به شمار می آید.

2-جاروبرقی تجاری

دستگاه جاروبرقی صنعتی تجاری نسبت به جاروبرقی صنعتی خانگی بزرگ‌تر بوده و قدرت مکش بالاتری دارد. این جارو ها برای استفاده در هتل‌ها، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری، سالن‌های سینما و همایش، سازمان‌ها و اداره‌ها، مراکز آموزشی، اماکن مذهبی و … مناسب هستند و به دلیل دارا بودن مخازن بزرگتر، می‌توانند حجم بیشتری از آلودگی‌ها را جمع آوری کنند. جاروبرقی‌ های تجاری معمولا علاوه بر قابلیت جمع آوری گرد و خاک دارای امکان مکش مواد مایع نیز می باشند. بطور کلی جاروبرقی صنعتی دارای قابلیت مکش مواد جامد و مایع، تحت عنوان جاروبرقی صنعتی آب و خاک شناخته می شود.

3- جاروبرقی صنعتی نیمه صنعتی

این رده از مکنده ها برای کاربرد در محیط‌های صنعتی و نیمه صنعتی طراحی شده اند و دارای قابلیت جمع آوری انواع آلودگی‌های جامد و مایع صنعتی و نیمه صنعتی می باشند. آلودگی‌های تولید شده در محیط‌های نیمه صنعتی یا صنعتی همانند کارگاه ها، کارخانه ها، سایت های ساخت و ساز معمولا  متفاوت با آلودگی‌های رایج در محیط های مسکونی و تجاری بوده و میزان آنها نیز بیشتر است. بنابراین جمع آوری آنها نیازمند قدرت مکش بالاتر، فیلتر قوی‌تر و مخزن بزرگ‌تری می باشد. در تولید دستگاه های جاروبرقی صنعتی نیمه صنعتی از بدنه های فلزی پوشش داده شده با رنگهای پودری و شاسی فولادی استفاده می شود. این رده از مکنده ها دارای فیلترهای طبقه بندی شده هستند و قدرت و مکش بالایی دارند اما به دلیل نوع پمپ و موتور به کار رفته دارای قابلیت عملکرد پیوسته نمی باشند و پس از بازه زمانی معین کارکرد، دستگاه باید خاموش شده و موتورها خنک گردند. 

4- جاروبرقی صنعتی صنعتی

در مراکز صنعتی وسعت آلودگی‌های تولید شده بالا می باشد و نوع آلودگی کاملا متفاوت با محیط های مسکونی و تجاری خواهد بود. ضایعات حاصل از تولید و فرآیندهای صنعتی در حجم قابل توجهی ایجاد شده و به سرعت در محیط پراکنده می‌شوند. باقی ماندن این آلودگی ها که می توانند سمی، خورنده یا ساینده باشند نه تنها سطح بهداشت محیط کار را کاهش داده و سلامت و ایمنی کارکنان را به خطر می اندازد بلکه با تاثیرگذاری منفی بر روی تجهیزات و محصولات موجب اختلال در فرآیند تولید می گردد. در بعضی موارد نوع آلودگی ایجاد شده در محیط صنعتی به گونه ای است که لازم است آلودگی بصورت پیوسته از محیط مکش شود یا حجم آلودگی به اندازه ای است که جمع آوری آن در بازه های زمانی کوتاه امکان پذیر نمی باشد. در این شرایط باید از دستگاه های جاروبرقی صنعتی دائم کار استفاده نمود. مهم ترین تفاوت دستگاه های جاروبرقی صنعتی صنعتی با نیمه صنعتی در قابلیت عملکرد پیوسته این رده از دستگاه ها می باشد.  دستگاه های جاروبرقی صنعتی صنعتی به دلیل دارا بودن موتورهای توربینی دائم می توانند بصورت پیوسته و بدون وقفه مورد استفاده قرار گیرند. همچنین این محصولات با دارا بودن پمپ های تخصصی، قدرت و سرعت مکش بالاتری نشان می دهند. در طراحی این رده از مکنده ها امکانات و مشخصه های ویژه ای چون سایکلون، فیلتر ایمنی، سوئیچ های محافظ در برابر ازدیاد بیش از حد دما و فشار در نظر گرفته می شود. به همین دلیل مکنده یا جاروبرقی صنعتی صنعتی قادر به مکش آلودگی و ضایعاتی مانند موارد زیر می باشد: 


گرد و خاک

سیمان، ماسه و سنگ ریزه

تراشه‌های تیز و برنده فلزی

براده چوب و خاک اره

ذرات پودری

ضایعات شیشه

ضایعات لاستیک و پلاستیک

انواع مواد چرب و روغنی

مواد شیمیایی

مواد آتش‌زا

غبارات خطرناک

و …

 

کاربردهای خاص جاروبرقی صنعتی صنعتی

نوع آلودگی و ضایعات در برخی صنایع به گونه ای است که مکنده یا جاروبرقی صنعتی صنعتی مورد استفاده در آنها باید علاوه بر قدرت و سرعت مکش مناسب دارای برخی ویژگی های خاص باشد. برخی از کاربردهای خاص دستگاه های جاروبرقی صنعتی صنعتی شامل مکش مواد زیر می باشد:

 

-غبارات خطرناک

در بعضی از محیط‌های صنعتی عملیات و فرآیندهای صورت گرفته با تولید غبارات خطرناک همراه است و این گرد و غبار خطرناک می‌بایست هرچه سریع‌تر از محیط خارج شود؛ این غبارات غالبا  بسیار سبک بوده و به راحتی بصورت ذرات معلق در هوا باقی مانده و در محیط منتشر می‌شوند. بنابراین جمع آوری آنها دشوار خواهد بود. مکنده‌ های صنعتی مخصوص غبارات خطرناک به منظور رفع این چالش در محیط های صنعتی ارائه شده‌اند. به وسیله این دسته از دستگاه های جاروبرقی‌ صنعتی می‌توان گرد و غبار پرخطر را مکش و بدین ترتیب از بروز حوادث و به خطر افتادن سلامتی افراد حاضر در محیط جلوگیری نمود. مکنده های صنعتی مورد استفاده در عملیات جمع آوری و مکش گرد و غبار معمولا دارای سرعت مکش بالا و سیستم فیلتراسیون قدرتمند می باشند. در جایی که گرد و غبار موجود در محیط دارای اندازه ذره بسیار کوچک می باشد از دستگاه های جاروبرقی صنعتی صنعتی مجهز به فیلتر ثانویه یا ایمنی استفاده می شود تا از ورود ذرات ریز به پمپ و همچنین بازگشت آنها به محیط جلوگیری گردد.

-مواد قابل اشتعال و انفجار

برخی محیط های صنعتی به دلیل نوع آلودگی موجود و یا تحت تاثیر عوامل دیگر مستعد آتش‌سوزی می باشند. مواد و آلودگی قابل اشتعال و انفجار در این محیط ها باید توسط دستگاه های مکنده ضد انفجار جمع آوری شوند. انجام عملیات جمع آوری مواد قابل انفجار یا انجام عملیات نظافت در یک محیط مستعد انفجار می تواند توسط یک مکنده هوا کار یا یک جاروبرقی صنعتی صنعتی ضدانفجار و عایق کاری شده انجام گیرد.

-جامدات و مایعات سمی یا شیمیایی

آلودگی‌های تولید شده در برخی از مراکز صنعتی سمی و شیمیایی بوده و نباید در تماس مستقیم با کاربر یا سایر افراد حاضر در محیط قرار گیرند. این نوع آلودگی ها می توانند شامل مواد اسیدی، بازی و پودرهای خطرناک باشند. هنگام جمع آوری این مواد از دستگاه های مکنده یا جاروبرقی صنعتی صنعتی مقاوم  و مجهز به تجهیزات و بخش های استیل استفاده می شود. همچنین ممکن است در صورت نیاز مواد مکش شده مستقیما داخل کیسه های یکبار مصرف جمع آوری گردند

-جداسازی مواد جامد و مایع

برخی مدل های مکنده یا جاروبرقی صنعتی صنعتی دارای قابلیت مکش همزمان مایعات و جامدات بوده  و طراحی ویژه آنها امکان جداسازی مواد جامد و مایع را فراهم می نماید. بنابراین می توان از مواد تفکیک شده مجددا استفاده نمود. به عنوان مثال اگر تراشه‌های فلزات و روغن خنک کننده هم زمان جمع آوری شوند، تراشه و روغن از یکدیگر جدا شده و روغن خنک کننده دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد.


5- جاروبرقی صنعتی صنعتی یا مکنده مرکزی

نوع دیگری از مکنده‌ یا جاروبرقی صنعتی صنعتی طراحی و عرضه شده‌اند که به دلیل برخورداری از قدرت و سرعت مکش مناسب بصورت همزمان قابل کاربرد توسط بیش از یک کاربر بوده و می توانند مواد و آلودگی را از نقاط مختلف جمع آوری نمایند. این نوع جاروبرقی صنعتی صنعتی معمولا در یک مکان ثابت قرار گرفته و با اتصال به انشعاب مختلف امکان نظافت چند نقطه مختلف را بصورت همزمان فراهم می نماید. 

 

کاربرد جاروبرقی صنعتی صنعتی در صنایع گوناگون

امروزه با پیشرفت روز افزون علم و فناوری و ارائه محصولات متعدد و متنوع توسط شرکت‌های سازنده دستگاه‌های نظافت صنعتی، تقریباً تمامی مراکز و سایت‌های صنعتی از انواع دستگاه های جاروبرقی صنعتی صنعتی بهره می‌برند. صنایعی مانند:


صنایع فولاد

خودروسازی

نیروگاه‌ها

پالایشگاه

صنایع پتروشیمی

کارخانه‌های تولیدی صنعتی

مراکز تولید مواد شیمیایی

صنایع نساجی

صنایع بسته بندی

صنایع غذایی

صنایع داروسازی

صنایع حمل و نقل

صنایع کشاورزی

و...

انواع جاروبرقی

مرتب سازی براساس :
1 2 3
1 2 3