کارواش صنعتی - waterjet

شوینده فشار قوی یا کارواش صنعتی دستگاهی است که آب را تحت فشار بالا پاشش می کند و جریان آب پاشش شده به دلیل دارا بودن فشار و بالا، پیوند بین آلودگی و سطح را سست کرده  و جرم و آلودگی‌ها را به نحو موثر از سطح جدا نموده و موجب تمیز شدن سطح تحت پاشش می‌گردد. عملکرد دستگاه کارواش صنعتی در شستشوی سطوح و پاشش آب پرفشار، امکان استفاده از این دستگاه را بر روی سطوح هموار و ناهموار فراهم نموده و در حقیقت هر سطح قابل شستشو با آب و دارای مقاومت کافی در برابر جریان پر فشار آب را می توان با دستگاه کارواش صنعتی تمیز نمود. از مزایای متعدد استفاده از واتر جت می توان به کاهش مصرف آب، سازگاری با محیط زیست به دلیل عدم استفاده از مواد شوینده یا استفاده حداقلی از آنها، افزایش کارایی،کیفیت و سرعت در عملیات نظافت و شستشو اشاره نمود. همچنین این دستگاه در خارج نمودن موثر آلودگی و جرم از شیارها، درزها و خلل و فرج سطوح عملکرد مناسب نشان می دهد. سادگی استفاده از این دستگاه و قابلیت کاربرد آن در نظافت فضاهای وسیع و دور از دسترس از جمله دیگر مزایای استفاده از کارواش صنعتی می باشد. دستگاه های کارواش صنعتی در مدل های متنوعی طراحی و تولید شده و بدین ترتیب می توان دستگاهی در تناسب با نوع نیاز نظافتی انتخاب نمود.

دستگاه های شوینده فشار قوی را بر اساس پارامترهای مختلف می توان دسته بندی نمود. این تجهیزات نظافتی کارآمد از لحاظ محیط و نوع کاربرد به دو دسته اصلی کارواش صنعتی خانگی (کارواش خانگی) و کارواش صنعتی صنعتی (کارواش صنعتی) تقسیم بندی می شوند. مشخص نمودن رده کاربردی کارواش صنعتی ها عموما وابسته به محدوده فشار عملیاتی دستگاه و قابلیت کاربرد آن در عملیات سنگین و تحت شرایط کاری سخت می باشد. دستگاه های کارواش صنعتی صنعتی نسبت به مدل های خانگی و تجاری، فشار کاری بالاتری داشته و برای مدت زمان طولانی تری قابل کاربرد می باشند. دستگاه های واترجت خود از لحاظ دمای آب خروجی و منبع تغذیه بصورت زیر طبقه بندی می گردند.

 

انواع دستگاه های فشار قوی آب ( کارواش صنعتی ) بر اساس دمای آب خروجی

انواع کارواش صنعتی ها از لحاظ دارا بودن قابلیت پاشش آب با درجه حرارت بالا به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: کارواش صنعتی آب سرد و کارواش صنعتی آب گرم

واتر جت آب سرد بدون ایجاد تغییر فاحش در دمای آب ورودی، تنها موجب افزایش فشار آب گشته و جریانی پرفشار آب را بر سطح مورد نظر پاشش می نماید. شوینده فشار قوی یا کارواش صنعتی آب سرد توانایی بالایی در جرم زدایی و شستشوی سطوح مختلف مانند نمای ساختمان ها ، کف پارکینگ ها ، استخر ، ماشین های صنعتی و... داشته و کاربرد آن در بسیاری از عملیات نظافت صنعتی، کیفیت و نتیجه مطلوب را به همراه دارد. کارواش آب گرم یا کارواش صنعتی آب گرم از لحاظ ساختار و عملکرد تا حد زیادی مشابه با کارواش های صنعتی آب سرد می باشد اما این دستگاه به یک واحد گرم کن نیز تجهیز شده است که می تواند دمای آب خروجی را افزایش دهد. به عبارت دیگر، کارواش صنعتی های آب گرم علاوه بر قابلیت  پاشش آب سرد دارای امکان ارائه جریان پرفشار آب با دمای بالا می باشند و در نتیجه برای شستشوی سطوح چرب و روغنی،تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مناسب می باشند. همچنین از این رده از دستگاه های شوینده فشار قوی در ضدعفونی کردن محیط های نیازمند سطح بالای بهداشت همانند سالن های نگهداری طیور و اصطبل ها نیز می توان استفاده نمود. کارواش آب گرم همچنین دارای قابلیت کاهش فشار آب خروجی به کمترین سطح و به حداکثر رساندن دمای آب می باشد. در چنین شرایط دستگاه قادر به پاشش 100 درصدی بخار می باشد که قدرت بالایی در حذف آلودگی های سرسخت و چرب و روغنی و ضدعفونی کردن محیط دارد.


انواع کارواش صنعتی  از لحاظ منبع تغذیه

از لحاظ منبع تغذیه دو نوع کارواش صنعتی وجود دارد، کارواش صنعتی الکتریکی یا برقی و کارواش صنعتی های بنزینی یا دیزلی. انرژی لازم برای عملکرد کارواش صنعتی الکتریکی همانگونه که نام دستگاه مشخص می نماید توسط یک موتور الکتریکی تأمین می شود. بنابراین برای استفاده از این دستگاه باید کابل برق دستگاه را به یک منبع برق خارجی (پریز برق یا ژنراتور) متصل نمود. کارواش صنعتی های بنزینی یا دیزلی نیازمند سوخت فسیلی هستند بنابراین می توان از آنها در فضاهای باز و محیط های فاقد منبع برق استفاده نمود. دستگاه های شوینده فشار قوی الکتریکی سطح صدای پایین تری داشته و آلودگی خاصی ایجاد نمی‌کنند بنابراین برای کاربرد در محیط های بسته گزینه های مناسب تری هستند. همچنین در صورت دسترسی به پریز برق یا امکان تهیه مولد برق، استفاده از واتر جت های الکتریکی ترجیح داده می شود زیرا انرژی لازم برای این دستگاه ها با اتصال به برق بصورت پیوسته تدمین شده و نگرانی پیرامون وقفه در کار به دلیل اتمام سوخت وجود ندارد. واتر جت های بنزینی و دیزلی به دلیل عدم نیاز به منبع برق به راحتی قابل حمل و جابجایی بوده و در آنها محدودیت های ناشی از کابل برق حذف شده است. با توجه به نوع موتور به کار رفته در این رده از دستگاه ها، بهتر است از آنها در فضاهای باز استفاده شود.

به طور کلی کارواش صنعتی برقی بیشتر برای مصارف و مشاغل کوچکی که نیاز به فشار بسیار بالا ندارند استفاده می شود. مدل های بنزینی و دیزلی برای عملیات سنگین تر مثل نظافت جرم ها و آلودگی های سخت سطح ، از بین بردن رنگ و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.


بخش های تشکیل دهنده واترجت

 مهمترین اجزاء تشکیل دهنده دستگاه های کارواش خانگی و صنعتی موتور، پمپ فشار قوی، شلنگ فشار قوی، تفنگی، لنس و نازل می باشد. پمپ فشار قوی دستگاه کارواش صنعتی توسط موتور که میتواند الکتریکی یا بنزینی یا دیزلی باشد به حرکت در می آید و باعث افزایش فشار آب ورودی می گردد. این آب از شلنگ فشار قوی عبور کرده و پاشش و قطع شدن آن توسط تفنگی کنترل می شود. در نهایت آب از لنس که یک لوله باریک بوده و خروجی دستگاه را به تفنگی وصل می کند، عبور کرده و به نازل می رسد. نازل نحوه پاشش و زاویه پوشش دهی را مشخص می نماید.


نحوه عملکرد دستگاه های شوینده فشار قوی 

بیشتر شوینده های فشار قوی که به صورت خانگی و یا صنعتی تولید شده اند، دارای طراحی کاربرپسند بوده و به سهولت قابل کاربرد هستند. برای استفاده از دستگاه کافی است شیلنگ ورودی به یک منبع آب خارجی وصل گردد. اگرچه بعضی از مدل ها دارای مخزن آب می‌باشند اما این مخزن جهت تنظیم نوسانات آب ورودی به دستگاه اضافه شده است و استفاده از کارواش صنعتی وجود یک منبع آب خارجی با فشار و حجم آب مناسب می باشد. پس از اتصال بخش های مختلف دستگاه به یکدیگر، با حفظ نکات ایمنی می توان دستگاه را روشن نموده و از آن استفاده کرد.

 

کاربردهای واترجت 

شستشوی سطوح رایج ترین کاربرد دستگاه های کارواش صنعتی می باشد. آب با فشار قوی می تواند انواع آلودگی را از سطح پاک کند. از کارواش صنعتی می توان در عملیات شستشوی مختلف از شستن ماشین ها و قطعات صنعتی گرفته تا نظافت پیاده روها، گردشگاه ها، محوطه خارجی ساختمان ها، نمای ساختمان و ... استفاده کرد. شوینده های فشار قوی یا کارواش صنعتی ها غالبا دارای قابلیت تنظیم فشار آب می باشند، بنابراین در عملیات مختلف می توان فشار دستگاه را متناسب با مقاومت سطح تنظیم نمود تا ضمن حذف آلودگی، سطح دچار آسیب نگردد.

حذف لایه نامطلوب همچون زنگ یا رسوب از کاربردهای دیگر کارواش صنعتی می‌باشد. برای انجام عملیات لایه برداری توسط دستگاه کارواش صنعتی می توان از پاشش مواد ساینده همانند  شن و ماسه همراه با آب استفاده کرد. بدین ترتیب سرعت و کیفیت عملیات به نحو چشمگیر افزایش می یابد.

از کاربردهای دیگر کارواش صنعتی می توان به شستشو و باز کردن لوله ها و مکش لجن از دیواره و کف استخر اشاره نمود.


انتخاب دستگاه کارواش صنعتی مناسب

مدل های بسیار زیادی از دستگاه های کارواش صنعتی موجود است، انتخاب یک مدل مناسب با توجه به نوع نیاز نظافتی امر بسیار مهمی است. مهمترین نکات در هنگام انتخاب کارواش صنعتی توجه به محدوده فشار عملیاتی و دبی آن می باشد تا مشخص شود که دستگاه قادر به انجام عملیات مورد نظر با قدرت کافی و در زمان قابل قبول خواهد بود یا نه. توجه به نوع آلودگی نیز دارای اهمیت می باشد باید دقت شود که برای حذف آلودگی مورد نظر آیا نیاز به کاربرد آب گرم یا ماده شوینده می باشد یا نه. مشخصات محیط از لحاظ دسترسی به منبع برق، سرپوشیده یا باز بودن و ... هم باید بررسی گردد.  انتخاب نادرست کارواش صنعتی باعث عدم موفقیت در اجرای عملیات مورد نظر شده و حتی ممکن است باعث آسیب دیدن دستگاه یا سطح تحت پاشش گردد.


انواع کارواش صنعتی

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2