پولیشر صنعتی - Polisher

پولیشر دستگاهی است که برای شستن و جلا بخشیدن سطوح مختلف مانند سطوح سخت، فرش و تاتامی به کار می رود. کاربرد اصلی این دستگاه صیقلی کردن و درخشان ساختن سطوح کف می باشد. پولیشر یک دستگاه تک برسه است که با چرخش سریع برس خود سطح زمین را سایش داده و خط و خش های موجود بر روی آن را از بین می برد. پلیشر دارای ساختار عمودی شکلی است و کاربر به راحتی می تواند آن را هدایت و کنترل نماید. سرعت چرخش برس در دستگاه های پولیشر صنعتی متفاوت است و بین 150 تا 200 دور بر دقیقه می باشد. به دلیل نوع ساختار عمودی پولیشر ، در مدل های دارای سرعت کمتر، کنترل کاربر بر دستگاه بهتر است. در مقابل اگر سرعت چرخش برس دستگاه افزایش یابد، میزان درخشش سطح بیشتر می گردد. همچنین مدل های مختلف دستگاه پولیشر صنعتی با پهنای شستشوی متفاوت تولید و عرضه می شوند که رایج ترین پهنای شستشو برای آنها 430 و 500 میلیمتر می باشد. 


بخش های تشکیل دهنده دستگاه پولیشر

پولیشر صنعتی از یک برس دیسکی شکل، موتور برای چرخش برس و یک دسته برای کنترل و هدایت دستگاه تشکیل شده است. در این دستگاه‌ از موتورهای الکتریکی استفاده می شود که انرژی لازم برای عملکرد آنها با اتصال مستقیم دستگاه به پریز برق توسط یک کابل تأمین می گردد. استفاده از چرخ دنده های خورشیدی بعنوان سیستم انتقال نیرو بین برس و موتور، موجب قدرت و پایداری بالاتر دستگاه می گردد و سطح صدای آن را کاهش می دهد. دسته دستگاه ساب، قسمتی است که کاربر با در دست گرفتن آن، پولیشر صنعتی را در جهت مورد نظر هدایت می نماید. همچنین روشن و خاموش کردن دستگاه و کنترل عملکرد آن از طریق سوئیچ ها و اهرم های تعبیه شده بر روی دسته صورت می گیرد. بهترین گزینه برای تولید دسته دستگاه پولیشر صنعتی مواد مقاوم و ضد ضربه همچون فولاد می باشد تا مقاومت و پایداری دستگاه تضمین گردد. همچنین وجود یک دسته قابل تنظیم به کاربر امکان می دهد تا ارتفاع را متناسب با فیزیک خود تنظیم نموده و هنگام استفاده از دستگاه احساس راحتی بیشتری نماید.

کاربردهای پولیشر

کاربرد اصلی دستگاه پولیشر صنعتی ، جلادهی حرفه ای و پرداخت سطوح کف می باشد اما همان طور که ذکر شد، این دستگاه جلادهی بعضا به عنوان یک ابزار شستشو دهنده کف نیز به کار می رود. از این دستگاه برای شستشو و جلا دادن انواع سطوح  و کفپوش مانند سیمان، سنگ، سرامیک، پارکت و ... می توان استفاده نمود. همچنین پولیشر بر روی سطوح نرم مانند موکت و تاتامی نیز قابل کاربرد می باشد.


 شستشوی سطوح 

فشار وارد شده بر روی برس چرخان دستگاه و سرعت چرخش بالای آن، امکان استفاده از پولیشر صنعتی را در عملیات شستشوی سطوح کف فراهم می نماید. در مدل های دارای مخزن آب تمیز، وجود این مخزن و تعبیه کانال های مستقیم انتقال محلول شوینده از مخزن به برس، به توزیع مناسب محلول شوینده بر روی سطح کمک کرده و کیفیت شستشو را  افزایش می دهد. همچنین برخی مدل های باکیفیت دارای اهرم کنترل میزان پاشش محلول می باشند و به این طریق می توان پاشش محلول را متناسب با میزان آلودگی تنظیم و از اتلاف آب و ماده شوینده جلوگیری کرد. البته باید توجه نمود که این دستگاه دارای سامانه مکش و مخزن آب کثیف نمی باشد، بنابراین در جایی که لازم است سطح به سریعتر خشک گردد، لازم است یک جاروبرقی آب و خاک برای جمع آوری آب و مواد باقی مانده به کار گرفته شود. بطور کلی اگر محیط مورد نظر با محدودیت فضا مواجه باشد و قدرت مانور دستگاهی همانند اسکرابر در آن وجود نداشته باشد و یا این که آلودگی های سطح، بسیار چسبناک و خشن باشد، به کار گیری پولیشر صنعتی می تواند یک راه حل مناسب باشد.

 
جلادهی سطوح

پولیشر ابزار تخصصی جلا دادن و صیقلی کردن سطوح کف است. عملکرد این دستگاه در مقایسه با اسکرابر در جلادهی سطح بهتر می باشد که این امر به طراحی ساختار دستگاه و فشار بالاتر وارد شده بر برس باز می گردد. در پولیشر صنعتی های دارای مخزن می توان با اضافه نمودن واکس به مخزن و در نتیجه توزیع یکنواخت آن بر روی سطح، به کیفیت جلادهی بالاتری دست یافت. البته به دلیل فشار و سرعت چرخش بالای برس حتی در صورت عدم استفاده از واکس جلادهنده و تنها با استفاده از آب نیز امکان لایه برداری سطحی و صیقلی نمودن کفپوش وجود دارد. بطور کلی مواد، تعداد مراحل و نحوه کاربرد دستگاه به میزان عملیات پرداخت مورد نظر، حجم آلودگی و میزان جلای مدنظر بستگی دارد.


انواع پولیشر صنعتی

مرتب سازی براساس :