کارواش فشار قوی - waterjet

واترجت ، یک تجهیز نظافتی است که بوسیله یک پمپ، آب را با فشار بالا به سطح پاشش می کند. جریان آب پاشش شده به دلیل دارا بودن فشار بالا، پیوند بین آلودگی و سطح را سست کرده و جرم و آلودگی‌ها را به نحو موثر از سطح جدا می نماید. از مزایای استفاده از واتر جت می توان به کاهش مصرف آب، سازگاری با محیط زیست به دلیل عدم استفاده از مواد شوینده یا استفاده حداقلی از آنها، افزایش کارایی،کیفیت و سرعت در عملیات نظافت و شستشو اشاره کرد. سادگی استفاده از این دستگاه و قابلیت کاربرد آن در نظافت فضاهای وسیع و دور از دسترس از جمله دیگر مزایای استفاده از کارواش صنعتی می باشد. این دستگاه در مدل های متنوعی طراحی و تولید شده و بدین ترتیب می توان دستگاهی در تناسب با نوع نیاز نظافتی انتخاب نمود.


مدل های مختلف واترجت براساس فشار کاری کدامند؟

دستگاه شوینده فشار قوی را می توان بر اساس پارامترهای مختلفی دسته بندی نمود. این تجهیزات نظافتی کارآمد از لحاظ نوع کاربرد به دو دسته اصلی خانگی (کارواش خانگی) و  صنعتی (کارواش صنعتی) تقسیم بندی می شوند. مشخص نمودن رده کاربردی شوینده های فشار قوی عموما وابسته به محدوده فشار عملیاتی دستگاه و قابلیت کاربرد آن در عملیات سنگین و تحت شرایط کاری سخت می باشد. دستگاه های واترجت در مدل صنعتی نسبت به مدل های خانگی و تجاری، فشار کاری بالاتری داشته و برای مدت زمان طولانی تری قابل استفاده هستند. 


             دستگاه کارواش آب گرم


واترجت صنعتی آب گرم و آب سرد چه تفاوت هایی دارند؟

واترجت ها از نظر دمای آب خروجی به دو دسته واتر جت صنعتی آب سرد و واتر جت آب گرم تقسیم بندی می شوند. واتر جت آب سرد بدون ایجاد تغییر چندان در دمای آب ورودی، تنها موجب افزایش فشار آب شده و جریانی پرفشار آب را بر سطح مورد نظر پاشش می نماید. واترجت آب سرد توانایی بالایی در جرم زدایی و شستشوی سطوح مختلف مانند نمای ساختمان، کف پارکینگ، استخر، ماشین آلات صنعتی داشته و کاربرد آن در بسیاری از عملیات نظافت صنعتی، کیفیت و نتیجه مطلوب را به همراه دارد. کارواش آب گرم یا واتر جت آب گرم از لحاظ ساختار و عملکرد تا حد زیادی مشابه با واترجت صنعتی آب سرد می باشد اما این دستگاه به یک سامانه گرم کن نیز تجهیز شده است که می تواند دمای آب خروجی را افزایش دهد. به عبارت دیگر، کارواش صنعتی آب گرم علاوه بر قابلیت پاشش آب سرد دارای امکان ارائه جریان پرفشار آب با دمای بالا می باشند و در نتیجه برای شستشوی سطوح چرب و روغنی،تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مناسب هستند. همچنین از این رده از دستگاه شوینده فشار قوی در ضدعفونی کردن محیط های نیازمند سطح بالای بهداشت همانند سالن های نگهداری طیور و اصطبل ها می توان استفاده نمود. کارواش آب گرم  دارای قابلیت کاهش فشار آب خروجی به کمترین سطح و به حداکثر رساندن دمای آب می باشد. در چنین شرایط دستگاه قادر به پاشش 100 درصدی بخار می باشد که قدرت بالایی در حذف آلودگی های سرسخت و چرب و روغنی و ضدعفونی کردن محیط دارد.


واترجت با برق کار می کند یا سوخت فسیلی؟

از لحاظ منبع تغذیه دو نوع واترجت طراحی و تولید می شود، واترجت برقی و واتر جت صنعتی بنزینی یا دیزلی. انرژی لازم برای عملکرد واترجت برقی همانگونه که نام دستگاه مشخص می نماید توسط یک موتور الکتریکی تأمین می شود. بنابراین برای استفاده از آن باید کابل برق دستگاه را به یک منبع برق خارجی (پریز برق یا ژنراتور) متصل نمود. واترجت بنزینی یا دیزلی نیازمند سوخت فسیلی است، بنابراین می توان از آنها در فضاهای باز و محیط های فاقد منبع برق استفاده کرد. دستگاه شوینده فشار قوی الکتریکی سطح صدای پایین تری داشته و آلودگی خاصی ایجاد نمی کند. بنابراین برای کاربرد در محیط های بسته گزینه های مناسب تری هستند. همچنین در صورت دسترسی به پریز برق یا امکان تهیه مولد برق، استفاده از واتر جت صنعتی الکتریکی ترجیح داده می شود زیرا انرژی لازم برای این دستگاه ها با اتصال به برق بصورت پیوسته تامین شده و نگرانی پیرامون وقفه در کار به دلیل اتمام سوخت وجود ندارد. واتر جت بنزینی و دیزلی به دلیل عدم نیاز به منبع برق به راحتی قابل حمل و جابجایی بوده و در آنها محدودیت های ناشی از کابل برق حذف شده است. با توجه به نوع موتور به کار رفته در این رده از دستگاه ها، بهتر است از آنها در فضاهای باز استفاده شود.             شستشو با دستگاه واترجت آب گرم


بخش های اصلی واترجت کدامند؟

 مهم ترین بخش های تشکیل دهنده واترجت ، موتور، پمپ فشار قوی، شلنگ فشار قوی، تفنگی، لنس و نازل می باشد. پمپ فشار قوی کارواش صنعتی توسط موتور که الکتریکی، بنزینی یا دیزلی است، به حرکت در می آید و باعث افزایش فشار آب ورودی می گردد. این آب از شلنگ فشار قوی عبور کرده و پاشش و قطع شدن آن توسط تفنگی کنترل می شود. در نهایت آب از لنس که یک لوله باریک بوده و خروجی دستگاه را به تفنگی وصل می کند، عبور کرده و به نازل می رسد. نازل نحوه پاشش آب و زاویه پوشش دهی را مشخص می نماید.


طرز کار واترجت چگونه است؟

اکثر شوینده های فشار قوی که به صورت خانگی و یا صنعتی تولید شده اند، دارای طراحی کاربرپسند بوده و به سهولت قابل کاربرد هستند. برای استفاده از دستگاه کافی است شیلنگ ورودی به یک منبع آب خارجی وصل گردد. اگرچه بعضی از مدل ها دارای مخزن آب می‌باشند اما این مخزن جهت تنظیم نوسانات آب ورودی به دستگاه اضافه شده است و شرط استفاده از واترجت وجود یک منبع آب خارجی با فشار و حجم آب مناسب می باشد. پس از اتصال بخش های مختلف دستگاه به یکدیگر، با حفظ نکات ایمنی می توان دستگاه را روشن نموده و از آن استفاده کرد.


             شستشوی بدنه کشتی با واترجت صنعتی

   

از واترجت چه استفاده هایی می توان داشت؟

شستشوی سطوح کف رایج ترین کاربرد دستگاه واتر جت صنعتی می باشد. آب با فشار قوی می تواند انواع آلودگی را از سطح پاک کند. از این دستگاه نظافتی می توان در عملیات های مختلف، از شستن انواع خودرو و تجهیزات صنعتی گرفته تا نظافت پیاده روها، محوطه بیرونی ساختمان ها، نماشویی و ... استفاده کرد. شوینده فشار قوی یا واترجت غالبا دارای قابلیت تنظیم فشار آب می باشند، بنابراین در عملیات مختلف می توان فشار دستگاه را متناسب با مقاومت سطح تنظیم نمود تا ضمن حذف آلودگی، سطح دچار آسیب نگردد. حذف لایه نامطلوب همچون زنگ یا رسوب از کاربردهای دیگر این دستگاه نظافتی می‌باشد. برای انجام عملیات لایه برداری توسط این دستگاه می توان از پاشش مواد ساینده همانند  شن و ماسه همراه با آب استفاده کرد. بدین ترتیب سرعت و کیفیت عملیات به نحو چشمگیر افزایش می یابد. از کاربردهای دیگر شوینده فشار قوی می توان به شستشو و باز کردن لوله ها و مکش لجن از دیواره و کف استخر اشاره نمود.


نازل پاشش آب واترجت صنعتی در چه اندازه هایی در دسترس است؟

یکی از مهم ترین بخش های دستگاه واترجت صنعتی نازل آن می باشد. نازل های متنوعی برای واترجت طراحی می شوند که هرکدام برای یک کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. نازل های با زاویه حدودذ ۱۵ تا ۶۰ درجه بیشترین کاربرد را در بخش های مختلف نظافتی دارند. البته نازل های سوزنی با زاویه صفر درجه نیز در دسترس هستند که کاربرد های تخصصی خود را دارند. در این بین هرچه زاویه پاشش آب نازل کمتر باشد، دستگاه آب را متمرکز تر پاشش می کند. در نتیجه این نازل ها برای سطوح غیر حساس و عملیات های سنگین نظافتی مانند رنگ بری کاربرد دارند. نازل ها با زاویه بزرگ تر سطح بیشتری را پوشش داده و قدرت نظافتی کمتری دارند. در نتیجه از این نازل ها برای شستن سطوح حساس و عریض مانند سطح خودرو ها می توان استفاده نمود.              نازل واترجت صنعتی


با خرید واترجت چه تفاوتی ایجاد می شود؟

استفاده از دستگاه کارواش صنعتی ، مزایای فراوانی را برای محیط و کاربران نظافت به همراه دارد. بهبود کیفیت فرآیند حذف آلودگی ها و شستشوی سطح، کاهش زمان شستشوی سطح و کاهش نیاز به نیروی خدماتی و کاهش هزینه ها در درازمدت از مزایای مهم این دستگاه به حساب می آیند. شستن سطوح بطور مداوم در اماکن مختلف معمولا زمان بر بوده و انرژی زیادی از افراد می گیرد. با استفاده از این دستگاه در یک مدت زمان کم با اعمال آب پر فشار می توان جرم ها و آلودگی ها را از روی سطح برطرف نمود. از آنجاییکه این دستگاه با قدرت آلودگی ها را از بین می برد، تمیزی بعد از آن جلوه بسیار زیبایی به محیط می دهد و حس دلپذیری را برای افراد ایجاد می کند. شستشوی منظم تجهیزات و وسایل مختلف افزایش طول عمر آنها را نیز در پی دارد. با توجه به قدرت نظافتی واترجت ، نیروی کار کمتری برای تمیز کردن محیط نیاز است. 


خرید شوینده فشار قوی با چه معیار هایی انجام می شود؟

مدل های بسیار زیادی از دستگاه های واترجت موجود است، انتخاب یک مدل مناسب با توجه به نوع نیاز نظافتی امر بسیار مهمی می باشد. مهمترین نکات در هنگام انتخاب کارواش صنعتی توجه به محدوده فشار عملیاتی و دبی آن است تا مشخص شود که دستگاه قادر به انجام عملیات مورد نظر با قدرت کافی و در زمان قابل قبول خواهد بود یا خیر. توجه به نوع آلودگی نیز دارای اهمیت می باشد. باید دقت شود که برای حذف آلودگی مورد نظر آیا نیاز به کاربرد آب گرم یا ماده شوینده می باشد یا خیر. مشخصات محیط از لحاظ دسترسی به منبع برق، سرپوشیده یا باز بودن و ... هم باید بررسی گردد.  انتخاب نادرست این دستگاه باعث عدم موفقیت در اجرای عملیات مورد نظر شده و حتی ممکن است باعث آسیب دیدن دستگاه یا سطح تحت پاشش گردد.


قیمت واترجت صنعتی چگونه تعیین می شود؟

قیمت کارواش صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. کاربرد مد نظر، کیفیت ساخت قطعات، درجه حرارت آب، برند سازنده و تجهیزات جانبی همراه بر روی قیمت کارواش صنعتی تاثیر گذار هستند. از نظر درجه حرارت معمولا در مدل های مشابه از نظر ساختار، دبی و فشار، دستگاه های کارواش آب گرم به دلیل برخورداری از سامانه گرمکن قیمت بیشتری نسبت به مدل های آب سرد دارند. کیفیت ساخت پمپ، موتور و سایر بخش ها نیز در قیمت شوینده فشار قوی تاثیر گذار است. پمپ پلانجری یکی از بهترین نوع پمپ مورد استفاده در این دستگاه می باشد که قیمت آن به کیفیت ساختش می ارزد. اگر تجهیزات جانبی بجز تجهیزات پیش فرض بر روی دستگاه قرار گیرد، قیمت واترجت بالاتر می رود. همچنین کاربرد مورد نظر واترجت عامل مهمی در تعیین قیمت آن است. دستگاه های صنعتی دارای فشار کاری بالا برای امور سخت صنعتی کاربردی هستند و نسبت به کارواش های دارای فشار کاری پایین تر و یا کارواش خانگی قیمت بیشتری دارند. 


انواع کارواش فشار قوی

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2
برای دریافت قیمت ها و مشاوره خرید تجهیزات نظافتی مکانیزه با ما در تماس باشید ۵۸۴۵۳۰۰۰-۰۲۱