دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

عوامل تاثیرگذار در خرابی واترجت

عوامل خرابی واترجت صنعتی

امروزه واترجت صنعتی بعنوان یکی از کارآمدترین و پرکاربردترین ابزارهای نظافت صنعتی مکانیزه شناخته می‌شود. فشار بالای آب در دستگاه واترجت صنعتی بطور طبیعی سبب فرسایش واشرها، فنرهای O رینگ و سایر قسمت‌های در تماس مستقیم با آب می گردد و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های واترجت نیز در نهایت نیازمند تعویض برخی قطعات همانند آب بندها، دریچه ها و… خواهند بود.

اما بسیاری از هزینه‌های اضافی تعمیرات دستگاه واترجت صنعتی ناشی از خطای انسانی و عدم رعایت اصول صحیح کار کردن با این دستگاه می باشد. این مقاله تعدادی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به واترجت و عوامل خرابی واترجت را به اختصار مورد بررسی قرار می دهد.

خرابی واترجت در اثر عملکرد پمپ واترجت بدون آب و علت کم شدن فشار پمپ کارواش صنعتی

مهم‌ترین عامل آسیب رساننده به پمپ دستگاه واترجت، عملکرد بدون آب آن می باشد. کار کردن دستگاه واتر جت در شرایطی که آب کافی به پمپ نمی رسد، ظرف مدت چند دقیقه باعث آسیب به پمپ و خرابی واترجت خواهد شد. آب موجود در پمپ باعث خنک شدن سرپمپ ها گردیده و باعث لغزندگی واشرها می شود، در شرایط فقدان آب، دمای داخل پمپ به سرعت افزایش یافته و بخش‌های مختلف پمپ آسیب می بینند. اضافه نمودن مخزن آب به دستگاه واترجت خطر عملکرد کم شدن فشار پمپ کارواش صنعتی در شرایط بدون آب را برطرف می‌نماید.

جلوگیری از خرابی واترجت و پمپ پلانجری آن

باقی ماندن واترجت برای مدت طولانی در مد بای پس

در حالت بای پس، دستگاه واترجت روشن است اما نیرویی به تفنگی اعمال نشده و آب از دستگاه خارج نمی شود. در این حالت آب داخل پمپ به چرخش خود ادامه می دهد. چنین شرایطی باعث می شود که با گذشت زمان، دمای درون پمپ افزایش یابد که این افزایش دما می تواند به آسیب دیدگی بخش‌های مختلف پمپ منجر گردد. بنابراین هنگام عدم استفاده از دستگاه و پاشش آب به مدت طولانی لازم است دستگاه خاموش گردد.

در برخی مدل های واترجت صنعتی برای غلبه بر این مشکل و محافظت از پمپ، از دریچه ایمنی استفاده می شود و اگر دستگاه واترجت برای مدت زمان طولانی در حالت بای پس باقی بماند، این دریچه باز شده و آب درون پمپ پس از خنک کردن آن تخلیه می گردد.

اهمیت خاموش کردن واترجت هنگام عدم استفاده از آن

نشت هوا به داخل پمپ و هواگیری کارواش صنعتی

نفوذ هوا به درون پمپ سبب ایجاد حباب های هوا داخل پمپ واترجت و آسیب دیدگی آن می شود. نخستین علامت ایجاد حباب هوا در پمپ، افت فشار کارواش و ایجاد صدایی مشابه با صدای چکش کاری می باشد. نبود آب کافی یا نحوه هواگیری پمپ کارواش به درون پمپ دو عامل اصلی ایجاد حباب هوا درون پمپ هستند. اگر پمپ واترجت برای ارائه آب با دبی ۱۶ لیتر بر دقیقه تنظیم شده باشد اما مقدار آب ورودی به پمپ برای تأمین پاششی با دبی ۱۱ لیتر بر دقیقه کفایت کند.

مکش ناشی از کمبود آب باعث ایجاد یک خلاء داخلی و تشکیل حباب درون پمپ می شود. وجود سوراخ و نشتی در شلنگ آب ورودی نیز می تواند سبب ایجاد حباب داخل پمپ گردد. تنها راه جلوگیری از ایجاد حباب هوا داخل پمپ، تأمین آب کافی برای پمپ و اطمینان از عدم وجود نشتی در سیستم ورود آب به پمپ می‌باشد.

اهمیت جلوگیری از تشکیل حباب هوا داخل پمپ واترجت

عدم روغن کاری مناسب علت روغن ریزی پمپ کارواش

پمپ‌های فشار قوی دستگاه های واترجت نیازمند روغن برای لغزش مناسب پلانجرها می باشند. نیروی ایجاد شده در پمپ بزرگ بوده و موجب ایجاد سطح بالایی از اصطکاک و حرارت می شود. استفاده از روغن تمیز برای خنک نگاه داشتن اجزاء پمپ و سهولت چرخش آن‌ها ضروری می باشد.

اگر روغن نشت کند یا آب و روغن درون پمپ مخلوط گردند.، اجزاء پمپ بیش از حد گرم شده و از هم جدا می شوند. بنابراین بررسی مرتب سطح روغن و شرایط آن و استفاده از مقدار و نوع مناسبی از روغن، می تواند به حفظ عملکرد بهینه پمپ کمک کرده و باعث افزایش طول عمر مفید آن گردد.

خرابی واترجا بعلت یخ زدگی

جلوگیری از یخ زدگی آب داخل واترجت

یخ زدن آب باقی مانده در پمپ می تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به پمپ و خرابی واترجت گردد. مناسب ترین راه حل برای غلبه بر این مشکل، استفاده از ضد یخ در پمپ می باشد. بنابراین استفاده از ضد یخ و عدم نگهداری دستگاه در فضایی که امکان یخ زدگی آب در آن وجود دارد، دو نکته مهم به هنگام کاربرد واتر جت می باشند.

وجود نشتی و علت روغن ریزی پمپ کارواش

واترجت دستگاهی است که بصورت یک سیستم بسته با تنها دو دهانه طراحی شده است. یک دریچه ورودی آب و یک نازل برای پاشش آن با فشار بالا وجود هر گونه نشتی در داخل پمپ یا سایر اجزاء دستگاه، سبب بروز مشکل شده و در طولانی مدت به دستگاه واترجت آسیب می رساند.

افت فشار دستگاه واترجت صنعتی و جلوگیری از خر ابی واترجت

بنابراین هر نوع نشتی در دستگاه باید بلافاصله تعمیر گردد، در غیر این صورت خرابی واترجت و هزینه جزئی برطرف کردن نشتی به هزینه ای قابل توجه برای تعویض اجزاء اصلی دستگاه تبدیل خواهد شد. دستگاه های واترجت پیشرفته مجهز به سیستم تشخیص نشتی می باشند و در صورت تشخیص نشتی در شلنگ فشار قوی، تفنگ و سایر بخش های دستگاه بوده به صورت اتوماتیک دستگاه را غیر فعال می نمایند.

سوالات متداول

آیا استفاده از واترجت صنعتی ایمن است؟

دستگاه دارای فشار آب بالایی نسبت به آب شلنگ معمولی دارد. بنابراین در صورت رعایت فاصله مناسب از سطح مورد نظر، تناسب فشار آب به جنس سطح مورد نظر و آلودگی و مراقبت از عدم پاشش آب به سمت افراد یا حیوانات، در استفاده از کارواش صنعتی خطری شما را تهدید نمی کند.

چرا حرارت موتور واترجت صنعتی بالا رفته است؟

آسیب دیدگی و گرفتگی شیر اطمینان یا به کارگیری نازل نامناسب برای دستگاه.

این مطلب را از دست ندهید! عیب یابی واترجت یا کارواش صنعتی

چرا فشار آب خروجی کم شده است؟

جریان آب ورودی به دستگاه مختل شده یا نازل دستگاه دچار گرفتگی شده است. دلایل دیگر : گرفتگی سوپاپ ورودی و شیر تخلیه، خم یا بریده شدن شلنگ فشار قوی یا آسیب پمپ.

علت نشت مایعات از واترجت چیست؟

نشتی مایعات از واترجت می تواند از شلنگ، تفنگی و نازل و پمپ باشد. این بخش را بررسی کنید.

۲۴ دیدگاه ها

 • سلام خسته نباشید. این دستگاه ها رو اگه بدون روشن کردن موتور ازشون استفاده کرد چه ضرری واسشون داره؟ چون ما فشار آبمون خوبه و بدون روشن کردن موتور هم کار رو راه میندازه.

  • سلام .ممنون.اساس کار این دستگاه ، حذف آلودگی ها با آب پرفشاره. از طرفی فشار آب خروجی این دستگاه قابل مقایسه با فشار شلنگ آب معمولی نیست (بیش از ۱۰ برابر). بنابراین دستگاه در عمل استفاده خاصی برای شما نداره و گرنه مشکلی متوجه موتور نمیشه.

 • دروود برشما.
  واتر جتم ۲۰۰ بار سه فازه فشار پمپم هنگام کار کردن کم وزیاد میشه!علت چیه؟
  باتشکر از سایت خوبتون.

 • با سلام و خسته نباشید
  پمپ کارواش ۲۰۰بار دارم چند دقیقه بدون آب کار کرده حالا فشار اب خروجی یه کم
  ضعیف شده چکار کنم تا درست شه با تشکر فراوان از شما

  • با درود. برای عیب یابی باید مواردی مانند نازل ها، آب بند ها و فشار سنج را مورد بررسی قرار دهید. معمولا اگر فشار آب پایین تر از مقدار مورد نظر باشد یکی از دو مورد فشار سنج و اورینگ دچار خرابی شده اند که باید تعمیر یا تعویض شوند.

  • سلام. خیر مشکلی ایجاد نمی کند. فقط از شلنگ های استاندارد استفاده کنید. ضمنا افزایش طول شلنگ می تواند بر روی کاهش فشار آب خروجی موثر باشد.

  • سلام وقت بخیر
   نشت روغن و روغن ریزی از قسمت زیرین کارواش صنعتی می‌تواند نشان از فرسودگی واشر شفت موتور باشد. اگر نشت روغن مرتبط با قسمت زیرین یا پشت موتور دستگاه واترجت می باشد، می‌بایست واشر شفت را تعویض کنید. (فراموش نکنید هرگز خودتون اقدام به تعویض قطعات دستگاه نکنید و این کار را فقط به دست کارشناسان فنی شرکت سازنده دستگاه بسپارید) جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۵۸۴۵۳۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

 • سلام.وقت بخیر.ی کارواش ۱۰۰ بار تنسر دارم ی بار فشار اب کم بود دستگاه دود کرد و از کار افتاد.دستگاه رو باز کردم بلبرینگ سره کالکتور شکسته بود تعویض کردم و فنر یکی از پیستونا شکسته بود تعویض کردم.زغالاش هم تعویض کردم.فقط چرخ دنده سره کالکتور ی ذره خیلی کم معیوب شده.الان تا روشن میکنم دود میکنه

  • سلام وقت بخیر
   در صورت وجود مشکل و خرابی در دستگاه به هیچ عنوان خودتون یا تعمیر کاران غیر مجاز افدام به جابه‌جایی، جایگزینی یا تعمیر دستگاه نکنید. این کار علاوه بر باطل کردن گارانتی محصول سبب کوتاه شدن عمر دستگاه نیز می‌شود. حتما تعمیر این دسته از تجهیزات نظافت صنعتی رو به متخصصان و تکنسین فنی شرکت سازنده بسپارید تا از قطعات استاندارد استفاده کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما به شماره ۰۲۱۵۸۴۵۳۰۰۰ تماس بگیرید.

 • سلام خدا قوت
  متاسفانه کارواش کارچر مدل k5 بنده در جا کار میکند وقطع میشه یعنی یک ثانیه کار وقطع میکنه و۵ ثانیه کار نمی کنه ودوباره یک ثانیه در جا کار میکنه .البته این اتفاق از زمانی افتاد که پسرم نازل فشار قوی اون رو در داخل حوز اب کرد .چطور این مشکل حل کنم لازم به توضیح هستم که احساس میکنم فشار دستگاه کمی کم شده. ممنون از اینکه راهنماییم میکنید .سپاسگزارم

  • سلام وقت بخیر
   جهت حل مشکل دستگاه خود می‌توانید با کارشناسان گروه فرنام صنعت پاکسا به شماره ۰۲۱۵۸۴۵۳۰۰۰ تماس گرفته و مشکل خود را مطرح کنید تا راهنمایی‌های لازم را بدست آورید.

  • سلام وقت بخیر
   شیلنگ‌های فشار قوی تنها باید در دما و محدوده فشاری استفاده شوند که برای آن طراحی شده اند. دمای بیش از حد می تواند باعث سخت شدن ماده لاستیکی شیلنگ و متعاقبا ترک خوردگی شود. به همین دلیل فشار بیش از حد می‌تواند باعث آسیب دیدگی شیلنگ شده و دمای داخلی آن را افزایش دهد. (مشکل افزایش بیش از حد فشار ممکن است به دلیل استفاده رها کردن تفنگی و عدم خروج آب در نازل در شرایطی که پمپ روشن است نیز رخ دهد.) همچنین افزایش دمای پمپ می‌تواند منجر به آسیب دیدگی بخش‌های مختلف پمپ از جمله شیلنگ بای پس شود.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی فرنام صنعت تماس حاصل نمایید.

  • سلام وقت بخیر
   ریزش و نشت آب از قسمت زیر پمپ فشار قوی دستگاه واتر جت معمولا مرتبط با فرسودگی واشر شیرهای ورودی و تخلیه می باشد. پیشنهاد می‌کنیم جهت دریافت راهنمایی و مشاوره با با کارشناسان ما به شماره ۰۲۱۵۸۴۵۳۰۰۰ تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما