دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

شستشوی قالب صنعتی با دستگاه واترجت

آلودگی یک مشکل مشترک میان صنایع گوناگون است که بنا بر نوع کاربری آن مرکز به شکل های متفاوت ظاهر می شود. آلودگی مشکل تنها واحدهای صنعتی نبوده و بسیاری از محیط های نیمه صنعتی و غیر صنعتی با این معضل دست به گریبان هستند. قالب از جمله لوازمی است که در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد؛ به عنوان مثال در صنایع ریخته گری، تزریق پلاستیک، آهنگری، پرس کاری، ساختمان سازی و حتی در کارخانه ها یا کارگاه های تولید مواد غذایی و … انواع قالب به کار می رود و با توجه به نوع ماده ای که درون آن ها ریخته می شود، طراحی مخصوص به خود را دارند.اهمیت نظافت قالب های صنعتی

قالب ابزاری شکل دهنده یک محصول می باشد و برای شکل دادن به ماده مورد نظر از انواع مختلف قالب استفاده می شود. قالب می تواند از جنس فلز، آلومینیوم، پلاستیک و … باشد و متناسب با نوع کارایی این قالب ها به طور متوالی پر شده و پس از آماده شدن محصول مورد نظر دوباره خالی می شوند. نظافت و شستشوی قالب های صنعتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا باقی ماندن مواد درون قالب ها سطح آن ها را از حالت صاف و صیقلی بودن خارج می کند و در نتیجه آن قالب کیفیت و کارایی اولیه خود را از دست داده و در نهایت قطعات و محصولات تولید شده به وسیله این قالب ها شکل مورد نظر را پیدا نمی کنند. این پدیده بروز مشکلات بعدی را در پی خواهد داشت و ادامه فرایندهای صنعتی را مختل می نماید، از همین رو شستشوی قالب های صنعتی امری مهم به شمار می آید و البته نحوه نظافت صحیح آن نیز حائز اهمیت خواهد بود.

 

شستشوی قالب صنعتی با واترجت صنعتی

قالب ها دارای فرم، ابعاد و جنس های گوناگونی هستند و بنابراین چگونگی تمیز نمودن این تجهیزات اولین پرسشی است که مطرح می گردد و با بررسی دقیق آن می توان به راه حل مناسب دست یافت. با گذشت زمان و تکرار استفاده از قالب های صنعتی مواد باقی مانده بر دیواره های آن به لایه های سختی تبدیل می شوند که برای از بین بردن آن ها فشار بیشتری لازم است. از طرف دیگر شکل ظاهری قالب ها با خلل و فرج زیادی همراه بوده که دسترسی برای انجام نظافت را دشوار می سازد که در این شرایط استفاده از دستگاه واترجت صنعتی راه حلی ایده آل محسوب می شود.

 

 

مزیت های واتر جت صنعتی در شستشوی قالب های صنعتی

واترجت یا شوینده فشار قوی ابزاری است که آب را با فشار بالا بر روی سطح مورد نظر پاشش می کند و سبب جداسازی آلودگی های سخت و عمیق می گردد. پاشش جریان آب به شکل متراکم و با پهنای کم صورت می گیرد از همین رو نقاط زاویه دار و دور از دسترس به آسانی و با قدرت شستشو می شوند. وجود آلودگی بر روی سطوح قالب ها می تواند منجر به پوسیدگی، تخریب، شکستگی و … شود که با شستشوی به موقع و صحیح قالب ها از آسیب دیدن به قالب ها و هم چنین تولید محصولات نامرغوب جلوگیری به عمل آمده و در هزینه های مربوط فرآیند قالب گیری مواد و هم چنین هزینه های تعمیرات صرفه جویی خواهد شد. هنگامی که دستگاه واتر جت صنعتی برای شستشوی قالب های صنعتی به کار می رود، لایه های باقی مانده از مواد با هر میزان از عمق و شدت از سطوح داخلی قالب خارج شده و سطح به حالت پایه و صیقلی خود باز می گردد. با استفاده از این روش یعنی بهره مندی از دستگاه های واترجت صنعتی ، قالب ها به طور کامل شستشو شده و این در حالی است که این تجهیزات صدمه ای نمی بینند و در نهایت محصولات پس از قالب گیری شکل مورد نظر را پیدا می کنند و کیفیت این محصول حفظ می گردد.لینک های مفید :

واترجت : فهرستی از محصولات

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما