جارو برقی صنعتی - Vacuum

دستگاه جاروبرقی محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین دستگاهی است که برای نظافت در منازل مسکونی و سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع پیشرفته‌تر جاروبرقی‌ ها در کارخانه‌ها و صنایع مختلف استفاده می‌شوند که به آن‌ها جارو برقی صنعتی گفته می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت میان جاروبرقی‌ های خانگی و صنعتی در سیستم مکش، سیستم تخلیه و فیلترهای مختلف برای عمل فیلتراسیون است. دستگاه های جارو برقی صنعتی دیگر مثل قدیم دارای قطعات بزرگ و سنگین نیستند ، تحولات تکنولوژی طی چند سال اخیر موجب شد تا این دستگاه‌ها به تکامل برسند و تنوع آن‌ها برای انواع موارد صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. مکنده‌ های صنعتی در انواع بسیار متنوعی عرضه شده است که البته اساس کار تمام جارو ها مشابه هم است ، اما هر یک از مدل‌های آن کارایی مخصوص به خود را دارند.

 

انواع جارو برقی

امروزه با توجه به این که موضوع نظافت و بهداشت در محیط‌های مختلف اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است، جهت از بین بردن انواع آلودگی‌ها دستگاه های جارو برقی صنعتی مختلفی طراحی و به بازار عرضه شده است و انواع آن از نظر کارایی عبارت است از :

 

1- خانگی

جاروبرقی‌ های خانگی ساده‌ترین نوع جاروبرقی بوده که برای نظافت محیط‌های خانگی و دفاتر کوچک مناسب می‌باشند و می‌تواند گرد و خاک را جمع آوری نماید. پاکت خاکروبه در جاروبرقی‌ های خانگی نقش فیلتر را برای آن ایفا می‌کند.

2- تجاری

دستگاه جارو برقی تجاری نسبت به جاروبرقی خانگی بزرگ‌تر بوده و قدرت مکش بیشتری دارد. این جارو ها برای استفاده در هتل‌ها، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری، سالن‌های سینما و همایش، سازمان‌ها و اداره‌ها، مراکز آموزشی، اماکن مذهبی و … مناسب هستند و می‌توانند حجم بیشتری از آلودگی‌ها را از این محیط‌ها جمع آوری کنند. جاروبرقی‌ های تجاری علاوه بر گرد و خاک توانایی جمع آوری آب را نیز دارند.

3- نیمه صنعتی

سطح پیشرفته‌تر جارو برقی ، جاروبرقی نیمه صنعتی می‌باشد. این مکنده‌ها در محیط‌های صنعتی و نیمه صنعتی به کار می‌روند و به منظور جمع آوری انواع آلودگی‌های جامد و مایع صنعتی و نیمه صنعتی طراحی شده‌اند. آلودگی‌های تولید شده در محیط‌های نیمه صنعتی یا صنعتی به طور قطع از آلودگی‌های تجاری سخت‌تر بوده و لازم است به وسیله مکنده‌های مناسب از بین روند. جاروبرقی نیمه صنعتی قدرت مکش بیشتر، فیلتر قوی‌تر و مخزن بزرگ‌تری نسبت به جارو های تجاری داشته و قابلیت مکش مواد سنگین‌تر و خشن‌تر را دارد.

4- صنعتی

در مراکز صنعتی وسعت آلودگی‌های تولید شده افزایش یافته و نوع آن تغییر می‌کند. مواد حاصل از تولیدات و فرآیندهای صنعتی به مقدار زیادی به وجود می‌آید و به سرعت در محیط پراکنده می‌شوند. وجود این آلودگی‌ها عملیات صنعتی را با اختلال مواجه می‌کند و بعضی از انواع آن تهدیدی برای سلامتی افراد می‌باشد. با تغییر نوع و مقدار آلودگی در محیط‌های صنعتی، مکنده‌ های نیمه صنعتی کارایی لازم را نخواهد داشت و بدین جهت مکنده‌ های صنعتی پیشرفته‌تری باقدرت و سرعت مکش بالاتر و هم‌چنین با قابلیت‌های بیشتر ساخته شده اند و می‌توانند تمامی آلودگی و ضایعات صنعتی را جمع آوری کند. متداول‌ترین آلودگی تولید شده در سایت‌های صنعتی به شرح زیر می‌باشد :


گرد و خاک

سیمان، ماسه و سنگ ریزه

تراشه‌های تیز و برنده فلزی

براده چوب و خاک اره

ذرات پودری

ضایعات شیشه

ضایعات لاستیک و پلاستیک

انواع مواد چرب و روغنی

مواد شیمیایی

مواد آتش‌زا

غبارات خطرناک

و …

 

مدل‌های متنوع جارو برقی صنعتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قادر به مکش و جمع آوری این مواد و دیگر آلودگی‌ها بوده به صورتی که با نگهداری مواد در مخزن خود از تماس این مواد با افراد و در نتیجه آسیب رساندن به آن‌ها جلوگیری می‌شود.

موارد خاص

برخی از کاربردهای خاص دستگاه های جارو برقی صنعتی که شرکت سازنده این جاروبرقی‌ها را صرفاً برای این اهداف طراحی و تولید کرده‌اند:

 

-غبارات خطرناک

در بعضی از محیط‌های صنعتی عملیات و فرآیندهای صورت گرفته با تولید غبارات خطرناک همراه است و این گرد و غبار خطرناک می‌بایست هرچه سریع‌تر از بین روند؛ اما از آنجایی که غبارات بسیار سبک بوده و به راحتی در محیط منتشر می‌شود، جمع آوری آن با مشکل مواجه خواهد شد. مکنده‌ های صنعتی مخصوص غبارات خطرناک به منظور رفع این مشکل ارائه شده‌اند و به وسیله این دسته از جاروبرقی‌ ها می‌توان گرد و غبار پرخطر را مکش کرد و بدین سبب از بروز حوادث و به خطر افتادن سلامتی نیروهای فعال جلوگیری می‌شود.

-مواد آتش‌زا

مکان‌هایی که مستعد آتش‌سوزی بوده و مواد آتش‌زا در آن وجود دارد، باید توسط جاروبرقی‌ های ضد انفجار نظافت شوند. جاروبرقی ضد انفجار علاوه بر این که می‌تواند در محیط انفجاری قرار بگیرد و مواد اشتعال‌زا را مکش کند، امکان قرار دادن آن خارج از محیط وجود دارد و با متصل کردن خرطومی بلندتر آلودگی‌ها جمع آوری می‌شود.

-جامدات و مایعات سمی یا شیمیایی

آلودگی‌های تولید شده در برخی از مراکز صنعتی سمی و شیمیایی بوده و نباید تماسی با آن‌ها صورت گیرد، به همین دلیل مکنده‌ های صنعتی مناسب جمع آوری این مواد ساخته شده‌اند که این مواد را بدون ایجاد خطر مکش می‌کند و علاوه بر آن هیچ ماده‌ای از مخزن آن تراوش نخواهد کرد.

-جداسازی مواد جامد و مایع

مکنده‌ های صنعتی نیز وجود دارند که می‌تواند مایعات و جامدات را به طور هم زمان مکش کند و با ساختار ویژه‌ای که دارد این مواد را از یکدیگر جداسازی نماید، در نتیجه آن مواد جداسازی شده دوباره قابل استفاده هستند. به عنوان مثال اگر تراشه‌های فلزات و روغن خنک کننده هم زمان جمع آوری شوند، تراشه و روغن از یکدیگر تفکیک می‌شوند و این روغن خنک کننده دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد.


5- مرکزی

نوع دیگری از مکنده‌ های صنعتی که طراحی و عرضه شده‌اند، به گونه‌ای هستند که می‌توانند در یک مکان ثابت قرار بگیرند و با نصب انشعاب از طریق لوله هم زمان چند نقطه نظافت شود. از این نوع مکنده‌ ها در محیط‌هایی استفاده می‌شود که چند نقطه از آن نیاز به نظافت داشته ولی امکان جا به جا نمودن جارو برقی صنعتی وجود ندارد.

 

کاربرد جارو برقی صنعتی در صنایع گوناگون

امروزه با پیشرفت روز افزون علم و فناوری و ارائه محصولات متعدد و متنوع توسط شرکت‌های سازنده دستگاه‌های نظافت صنعتی، تقریباً تمامی مراکز و سایت‌های صنعتی از انواع مکنده‌ های صنعتی بهره می‌برند. صنایعی مانند:


صنایع فولاد

خودروسازی

نیروگاه‌ها

پالایشگاه

صنایع پتروشیمی

کارخانه‌های تولیدی صنعتی

مراکز تولید مواد شیمیایی

صنایع نساجی

صنایع بسته بندی

صنایع غذایی

صنایع داروسازی

صنایع حمل و نقل

صنایع کشاورزی

و...

انواع جارو برقی صنعتی

مرتب سازی براساس :
1 2 3 4
1 2 3 4