عوامل تاثیرگذار در خرابی واترجت

۲۳ تیر ۱۳۹۹

امروزه واترجت بعنوان یکی از کارآمدترین و پرکاربردترین ابزارهای نظافت صنعتی مکانیزه شناخته می شود. فشار بالای آب در دستگاه واترجت بطور طبیعی سبب فرسایش واشرها، فنرهای O رینگ و سایر قسمت های در تماس مستقیم با آب می گردد و با کیفیت ترین دستگاه های واترجت نیز در نهایت نیازمند تعویض برخی قطعات همانند آب بندها، دریچه ها و… خواهند بود.اما بسیاری از هزینه های اضافی تعمیرات دستگاه واترجت ناشی از خطای انسانی و عدم رعایت اصول صحیح کار کردن با این دستگاه می باشد. این مقاله تعدادی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به واترجت و عوامل خرابی واترجت را به اختصار مورد بررسی قرار می دهد.

خرابی واترجت در اثر عملکرد پمپ واترجت بدون آب

جلوگیری از خرابی واترجت و پمپ پلانجری آنمهم ترین عامل آسیب رساننده به پمپ دستگاه واترجت، عملکرد بدون آب آن می باشد. کار کردن دستگاه واتر جت در شرایطی که آب کافی به پمپ نمی رسد، ظرف مدت چند دقیقه باعث آسیب به پمپ و خرابی واترجت خواهد شد. آب موجود در پمپ باعث خنک شدن سرپمپ ها گردیده و باعث لغزندگی واشرها می شود، در شرایط فقدان آب، دمای داخل پمپ به سرعت افزایش یافته و بخش های مختلف پمپ آسیب می بینند. اضافه نمودن مخزن آب به دستگاه واترجت خطر عملکرد پمپ در شرایط بدون آب را برطرف می نماید.

 

باقی ماندن واترجت برای مدت طولانی در مد بای پس

اهمیت خاموش کردن واترجت هنگام عدم استفاده از آندر حالت بای پس، دستگاه واترجت روشن است اما نیرویی به تفنگی اعمال نشده و آب از دستگاه خارج نمی شود. در این حالت آب داخل پمپ به چرخش خود ادامه می دهد. چنین شرایطی باعث می شود که با گذشت زمان، دمای درون پمپ افزایش یابد که این افزایش دما می تواند به آسیب دیدگی بخش های مختلف پمپ منجر گردد. بنابراین هنگام عدم استفاده از دستگاه و پاشش آب به مدت طولانی لازم است دستگاه خاموش گردد. در برخی مدل های واترجت برای غلبه بر این مشکل و محافظت از پمپ، از دریچه ایمنی استفاده می شود و اگر دستگاه واترجت برای مدت زمان طولانی در حالت بای پس باقی بماند، این دریچه باز شده و آب درون پمپ پس از خنک کردن آن تخلیه می گردد.

 

نشت هوا به داخل پمپ

اهمیت جلوگیری از تشکیل حباب هوا داخل پمپ واترجتنفوذ هوا به درون پمپ سبب ایجاد حباب های هوا داخل پمپ واترجت و آسیب دیدگی آن می شود. نخستین علامت ایجاد حباب هوا در پمپ، افت فشار کارواش و ایجاد صدایی مشابه با صدای چکش کاری می باشد. نبود آب کافی یا نشت هوا به درون پمپ دو عامل اصلی ایجاد حباب هوا درون پمپ هستند. اگر پمپ واترجت برای ارائه آب با دبی ۱۶ لیتر بر دقیقه تنظیم شده باشد اما مقدار آب ورودی به پمپ برای تأمین پاششی با دبی ۱۱ لیتر بر دقیقه کفایت کند. مکش ناشی از کمبود آب باعث ایجاد یک خلاء داخلی و تشکیل حباب درون پمپ می شود. وجود سوراخ و نشتی در شلنگ آب ورودی نیز می تواند سبب ایجاد حباب داخل پمپ گردد. تنها راه جلوگیری از ایجاد حباب هوا داخل پمپ، تأمین آب کافی برای پمپ و اطمینان از عدم وجود نشتی در سیستم ورود آب به پمپ می باشد.

 

خرابی واترجا بعلت یخ زدگی

جلوگیری از یخ زدگی آب داخل واترجتیخ زدن آب باقی مانده در پمپ می تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به پمپ و خرابی واترجت گردد. مناسب ترین راه حل برای غلبه بر این مشکل، استفاده از ضد یخ در پمپ می باشد. بنابراین استفاده از ضد یخ و عدم نگهداری دستگاه در فضایی که امکان یخ زدگی آب در آن وجود دارد، دو نکته مهم به هنگام کاربرد واتر جت می باشند.

 

 

 

عدم روغن کاری مناسب

افت فشار دستگاه واترجت صنعتی و جلوگیری از خر ابی واترجتپمپ های فشار قوی دستگاه های واترجت نیازمند روغن برای لغزش مناسب پلانجرها می باشند. نیروی ایجاد شده در پمپ بزرگ بوده و موجب ایجاد سطح بالایی از اصطکاک و حرارت می شود. استفاده از روغن تمیز برای خنک نگاه داشتن اجزاء پمپ و سهولت چرخش آنها ضروری می باشد.اگر روغن نشت کند یا آب و روغن درون پمپ مخلوط گردند.، اجزاء پمپ بیش از حد گرم شده و از هم جدا می شوند. بنابراین بررسی مرتب سطح روغن و شرایط آن و استفاده از مقدار و نوع مناسبی از روغن، می تواند به حفظ عملکرد بهینه پمپ کمک کرده و باعث افزایش طول عمر مفید آن گردد.

 

وجود نشتی

واترجت دستگاهی است که بصورت یک سیستم بسته با تنها دو دهانه طراحی شده است. یک دریچه ورودی آب و یک نازل برای پاشش آن با فشار بالا. وجود هر گونه نشتی در داخل پمپ یا سایر اجزاء دستگاه ، سبب بروز مشکل شده و در طولانی مدت به دستگاه واترجت آسیب می رساند. بنابراین هر نوع نشتی در دستگاه باید بلافاصله تعمیر گردد در غیر این صورت خرابی واترجت و هزینه جزئی برطرف کردن نشتی به هزینه ای قابل توجه برای تعویض اجزاء اصلی دستگاه تبدیل خواهد شد. دستگاه های واترجت پیشرفته مجهز به سیستم تشخیص نشتی می باشند و در صورت تشخیص  نشتی در شلنگ فشار قوی، تفنگ و سایر بخش های دستگاه بوده به صورت اتوماتیک دستگاه را غیر فعال می نمایند.

این مطلب را از دست ندهید!
عیب یابی واترجت یا کارواش صنعتی

سوالات متداول

آیا استفاده از واترجت صنعتی ایمن است؟

دستگاه دارای فشار آب بالایی نسبت به آب شلنگ معمولی دارد. بنابراین در صورت رعایت فاصله مناسب از سطح مورد نظر، تناسب فشار آب به جنس سطح مورد نظر و آلودگی و مراقبت از عدم پاشش آب به سمت افراد یا حیوانات، در استفاده از کارواش صنعتی خطری شما را تهدید نمی کند.

 

چرا حرارت موتور واترجت صنعتی بالا رفته است؟

آسیب دیدگی و گرفتگی شیر اطمینان یا به کارگیری نازل نامناسب برای دستگاه.

 

چرا فشار آب خروجی کم شده است؟

جریان آب ورودی به دستگاه مختل شده یا نازل دستگاه دچار گرفتگی شده است. دلایل دیگر : گرفتگی سوپاپ ورودی و شیر تخلیه، خم یا بریده شدن شلنگ فشار قوی یا آسیب پمپ.

 

علت نشت مایعات از واترجت چیست؟

نشتی مایعات از واترجت می تواند از شلنگ، تفنگی و نازل و پمپ باشد. این بخش را بررسی کنید.

دیدگاه کاربران
 1. مازیار says: مازیار

  سلام خسته نباشید. این دستگاه ها رو اگه بدون روشن کردن موتور ازشون استفاده کرد چه ضرری واسشون داره؟ چون ما فشار آبمون خوبه و بدون روشن کردن موتور هم کار رو راه میندازه.

  • مدیر سایت says: مدیر سایت

   سلام .ممنون.اساس کار این دستگاه ، حذف آلودگی ها با آب پرفشاره. از طرفی فشار آب خروجی این دستگاه قابل مقایسه با فشار شلنگ آب معمولی نیست (بیش از ۱۰ برابر). بنابراین دستگاه در عمل استفاده خاصی برای شما نداره و گرنه مشکلی متوجه موتور نمیشه.

 2. مهرداد says: مهرداد

  دروود برشما.
  واتر جتم ۲۰۰ بار سه فازه فشار پمپم هنگام کار کردن کم وزیاد میشه!علت چیه؟
  باتشکر از سایت خوبتون.

  • مدیر سایت says: مدیر سایت

   با سلام
   این موارد رو بررسی کنید :‌ گرفتگی نازل – گرفتگی فیلتر آب ورودی- گرفتگی شلنگ فشار قوی

 3. رستمی says: رستمی

  با سلام و خسته نباشید
  پمپ کارواش ۲۰۰بار دارم چند دقیقه بدون آب کار کرده حالا فشار اب خروجی یه کم
  ضعیف شده چکار کنم تا درست شه با تشکر فراوان از شما

  • مدیر سایت says: مدیر سایت

   با درود. برای عیب یابی باید مواردی مانند نازل ها، آب بند ها و فشار سنج را مورد بررسی قرار دهید. معمولا اگر فشار آب پایین تر از مقدار مورد نظر باشد یکی از دو مورد فشار سنج و اورینگ دچار خرابی شده اند که باید تعمیر یا تعویض شوند.

 4. حبیب says: حبیب

  سلام وقت بخیر.آیا افزایش طول شلنگ خروجی از ۵متربه ۱۵متردر کارواش خانگی با قدرت۱۴۰بار به دستگاه آسیب میرساند؟باتشکر

  • مدیر سایت says: مدیر سایت

   سلام. خیر مشکلی ایجاد نمی کند. فقط از شلنگ های استاندارد استفاده کنید. ضمنا افزایش طول شلنگ می تواند بر روی کاهش فشار آب خروجی موثر باشد.

 5. علی says: علی

  از نازل دستگاه من آب می چکه. علتش چیه

نام (الزامی)
ایمیل (الزامی)
ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
متن دیدگاه