بهداشت محیط صنایع غذایی با اسکرابر صنعتی

دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

بهداشت محیط صنایع غذایی با اسکرابر صنعتی

شستشوی سطح زمین در محیط های صنعتی مانند کارخانه های تولیدی، سالن های مونتاژ، انبارها و سوله ها و … از جنبه های مختلف دارای اهمیت بوده و به عنوان بخش مهمی از فرآیند نگهداری به شمار می آید. امروزه دیگر استفاده از ابزارهای سنتی و قدیمی برای نظافت محیط های صنعتی معنایی ندارد و با گسترش یک مرکز صنعتی لزوم بهره مندی از تجهیزات نظافت صنعتی بیش از پیش ضرورت پیدا می کند. هرگز نباید از مزیت های دستگاه های مکانیزه نظافتی غافل شد؛ سرمایه گذاری برای این ماشین آلات نه تنها هزینه اضافی نیست بلکه به ذخیره سرمایه در یک مجموعه صنعتی منتهی می شود. در مراکز صنعتی، کارخانه ها و به ویژه کارخانه های تولید و فرآوری مواد غذایی و خوراکی شستشوی کف سالن های تولید، انبارها و دیگر بخش ها ضرورت دارد و حداقل رساندن هزینه ها بدون هیچ گونه خللی در تأمین استانداردهای بهداشتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به روشنی می توان دریافت که این هدف به وسیله دستگاه اسکرابر صنعتی ممکن خواهد بود.معضلات ابزار دستی نظافت در صنایع غذایی

فرآیندهای تولید مواد غذایی اغلب در محیط های مرطوب و یا در حضور موادی مانند چربی های حیوانی، چربی های گیاهی، نمک، شیرین کننده ها، نگهدارنده ها، پس ماندهای قلیایی و … انجام می گیرد. اگر این مواد به مدت طولانی با لوازم نظافت سنتی تماس داشته باشند، به تدریج سبب خوردگی این تجهیزات شده و در تماس با بخش های فلزی روند اکسیداسیون آغاز می شود. در نتیجه این امر علاوه بر این که آلودگی به محیط راه پیدا می کند، ابزارهای نظافتی نیز از بین می روند. زنگ زدگی یک آلاینده محیطی بسیار نامطلوب برای صنایع غذایی تلقی می شود و محصولات غذایی را به شدت آلوده می سازد. مشکل مضاعفی که در زمان وقوع زنگ زدگی پدید می آید، لزوم به استفاده از مواد شیمیایی برای مقابله با اکسیداسیون می باشد که چنین موادی به فلز پایه حمله کرده و از کیفیت آن می کاهد. در این شرایط نیاز به کاربرد دستگاه اسکرابر یا کف شوی صنعتی کاملاً مشخص خواهد شد.

اهمیت بهداشت محیط در صنایع غذایی

مواد غذایی و خوراکی به طور مستقیم با سلامت مصرف کنندگان ارتباط دارند و وجود کمترین آلودگی کیفیت محصولات را تحت تأثیر قرار داده و در نهایت منجر به ایجاد بیماری در مصرف کنندگان می شود. سطوح چرب و روغنی در سالن های تولید و انبارها خطر لغزش افراد را در پی دارد و از طرف دیگر ضریب جذب آلودگی های دیگر مانند گرد و غبار را افزایش می دهد. بنابراین تمیزی سطوح کف نه تنها جهت ارتقای کیفیت و سلامت محصولات تولیدی اهمیت داشته بلکه برای حفظ ایمنی محیط کاری کارکنان یکی از اصول کلیدی و مهم به شمار می آید. درصد بالایی از حوادث پیش آمده در محیط کار حاصل لغزش و سر خوردن است.

 

 

کارایی دستگاه اسکرابر صنعتی

کارخانه های محصولات غذایی و سایر مراکز فعال در زمینه تولید و فرآوری مواد خوراکی نسبت به سایر محیط های نسبت به آلودگی حساسیت بیشتری دارند و سطح بالاتری از بهداشت و پاکیزگی را می طلبند. سال های سال است که در صنایع غذایی تجهیزات ضد زنگ با رویکرد جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی به کار می رود و همه محیط های تولیدی، ذخیره سازی و عرضه محصول را در بر می گیرد. دستگاه های اسکرابر یا زمین شوی صنعتی ابزارهای مکانیزه ای هستند که در تماس با رطوبت و یا آلودگی دچار زنگ زدگی و خوردگی نخواهند شد. در حقیقت دستگاه های اسکرابر صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که در همه مراکز صنعتی با شرایط سخت و دشوار کاری، محیط های حساس به آلودگی و … مورد استفاده مؤثر قرار می گیرند.

 

 

کاربرد دستگاه اسکرابر در صنایع غذایی

دستگاه های کف شور یا زمین شوی صنعتی ماشین آلات قابل اطمینان و کارآمدی هستند که سطوح کف را با قدرت و کیفیت بالا شستشو داده و به صورت هم زمان خشک می کند. از ویژگی های منحصر به فرد اسکرابرها به سیستم خشک کن آن اشاره نمود که در هنگام شستشوی زمین آب و آلودگی های باقی مانده را جمع آوری می نماید. سامانه خشک کن اسکرابر از میزان رطوبت باقی مانده در محیط می کاهد و با توجه به این که رطوبت می تواند عاملی برای آلودگی و رشد میکروب و باکتری باشد، بهره مندی از کفشوی صنعتی این احتمال را به حداقل کاهش می دهد. اسکرابر آلودگی های سطح زمین در کارخانه های تولید و فرآوری مواد غذایی را از بین می برد. این آلودگی ها شامل چربی ها، مایعات شیرین، گرد و غبار، انواع پودرها و … می شوند که با استفاده از دستگاه اسکرابر از میان برداشته خواهند شد.

 

 

لینک های مفید :

اسکرابر : فهرستی از محصولات

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما