چالش‌های استفاده از جاروبرقی صنعتی نامرغوب و بی‌کیفیت

دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

چالش‌های استفاده از جاروبرقی صنعتی نامرغوب و بی‌کیفیت

جاروبرقی صنعتی فرنام صنعت

جاروبرقی صنعتی یک ابزار نظافتی پر کاربرد در بسیاری از محیط های صنعتی، نیمه صنعتی و … است که برای جمع آوری انواع آلاینده های عمومی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی بر این باورند یک جاروبرقی خوب دستگاهی است که گرد و خاک و آلودگی را جمع آوری کند و برای نظافت محیط به همین اندازه کافی خواهد بود. شاید این عقیده برای تهیه جاروی خانگی پاسخگو باشد ولی اگر هدف خرید مکنده صنعتی برای کارخانه یا کارگاه باشد، کیفیت محصول در درجه اول اهمیت قرار می گیرد. بنابراین اگر جارویی بی کیفیت استفاده شود بیشتر از آن که مشکلات نظافتی از میان برداشته شود مشکلات جدیدی به وجود می آید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

نداشتن استانداردهای لازم

همه واحدهای صنعتی، کارگاهی، کارخانه ها و … دارای استانداردهای ویژه و مخصوص به خود هستند و اگر از یک جاروبرقی صنعتی بی کیفیت در آن محیط استفاده شود، احتمال نقض استانداردها وجود دارد. نقض استانداردهای هر مجموعه می تواند عواقب جبران ناپذیر و هزینه های سنگین در پی داشته باشد. در صنایع حساس مانند صنایع تولید غذا و دارو تأمین بهداشت در اولویت قرار دارد و بی توجهی به استانداردها می تواند به نام تجاری خدشه وارد کند. با چنین تفاسیری درمی یابیم که برای جلوگیری از اعمال جریمه های سنگین و به بار آمدن حوادث و خسارت ها باید مکنده هایی مطابق با استانداردها خریداری شود.

آلوده بودن خروجی هوا

همه دستگاه های مکنده صنعتی و نیمه صنعتی جریان بازگشتی به محیط دارند و در صورتی که مکنده سیستم فیلتراسیون باکیفیت و کارآمد نداشته باشد، ذرات آلودگی به همراه هوا دوباره به محیط بازمی گردند. این اتفاق ناخوشایند در ارتباط با جمع آوری مواد سمی و یا اشتعال زا خطرات زیادی به دنبال خواهد داشت. در محیط های صنعتی پرخطر استفاده از جاروهای صنعتی با سیستم های فیلتراسیون کارآمد و چند مرحله ای (فیلتر اصلی و فیلتر ثانویه) ضرورت دارد و خروجی هوای عاری از ذرات آلاینده را تضمین می نماید.

خرابی و استهلاک موتور

موتور و پمپ یا به عبارتی واحد مکنده جاروبرقی صنعتی بخش حیاتی این دستگاه به شمار می آید و جهت دستیابی به کارایی بهینه و بیشینه بازدهی باید از واحد از تماس با گرد و غبار مصون باشد. جاروهای بی کیفیت و فاقد فیلتر مناسب علاوه بر این که گرد و غبار را به محیط اطراف دستگاه هدایت می کنند، اجازه می دهند ذرات آلاینده به واحد مکنده دستگاه راه یابند که در نهایت به خرابی و استهلاک موتور و پمپ منجر می شود. این در حالی است که جارو برقی صنعتی دارای ساختار حرفه ای و سیستم فیلتراسیون قدرتمند راه ورود گرد و غبار به موتور و پمپ را مسدود نموده و از آسیب دیدن این بخش جلوگیری به عمل می آورد.

تخلیه بار الکتریکی ساکن

یکی از چالش هایی که برخی صنایع با آن رو به رو هستند، جمع آوری مواد و پسماندهای اشتعال زا می باشد. هنگام مکش این مواد توسط جاروبرقی، میان خرطومی دستگاه و آلودگی اصطکاکی به وجود می آید که سبب ایجاد بار الکتریکی ساکن می شود. در این حالت اگر خرطومی، فیلتر و سایر تجهیزات جانبی جاروبرقی صنعتی خاصیت آنتی استاتیک نداشته باشند،‌ احتمال وقوع انفجار افزایش پیدا می کند. دستگاه های جاروبرقی صنعتی با کیفیت در رده های ضد انفجار نیز تولید شده اند و تجهیزات جانبی آنتی استاتیک همراه آن ها قابل ارائه است.

فیلتر هپای نامرغوب جاروبرقی صنعتی

فیلتر هپا فیلتری ایمنی است که نصب آن بر روی مکنده صنعتی جهت به کارگیری در صنایع داروسازی، صنایع غذایی و … ضروری است. این فیلتر ذراتی به اندازه ۳/۰ میکرون را فیلتر می سازد. فیلتر هپای مرغوب و باکیفیت با استانداردهای تایید شده مطابقت دارد و در صورت لزوم به استفاده از این فیلتر باید از درجه کیفیت این فیلتر اطمینان حاصل نمود. فیلتر هپای تقلبی نمی تواند ذرات ریز را نگه دارد و در نتیجه کارایی دستگاه تنزل پیدا کرده، به موتور و پمپ صدمه وارد شده و در نهایت آن سطح از بهداشت که مطلوب و مورد نظر است به دست نخواهد آمد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما