کاربردهای متنوع و قابل توجه جاروبرقی صنعتی در صنایع گوناگون

دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

کاربردهای متنوع و قابل توجه جاروبرقی صنعتی در صنایع گوناگون

کاربرد جاروبرقی صنعتی

صنایع تولیدی بخش اعظم صنایع در کشور بوده و بازیافت و تولید محصولات جدید از مواد اولیه فعالیت اصلی این کارخانه ها می باشد. بدون شک ایجاد و تولید آلاینده ها به عنوان بخشی جدا نشدنی از چرخه تولید در تمامی صنایع تولیدی و بسته بندی می باشد. جمع آوری و حذف این آلاینده ها از محیط نه تنها جلوه های بصری و کیفیت محصولات تولید شده را افزایش می دهد بلکه به واسطه حذف عوامل نامطلوب مانند مواد اشتعال زا از محیط نقش مهمی در حفظ بقا و ممانعت از خسارات ناشی از آتش سوزی ایفا می نماید. مسلما استفاده از شیوه های سنتی برای جمع آوری و حذف این آلاینده ها توان لازم و کافی در ایجاد نظافتی موثر و کارآمد را نداشته و نمی تواند نیاز های نظافتی محیط را بر طرف سازد. این در حالیست که استفاده از شیوه های مکانیزه و به کارگیری تجیهزات صنعتی چون جاروبرقی صنعتی گزینه مناسبی برای جمع آوری و حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها می باشد. در این مقاله قصد داریم که بصورت مختصر کاربرد جاروبرقی صنعتی را در بخش های تولیدی و صنعتی مختلف تشریح کنیم.

اساس عملکرد دستگاه جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی یا مکنده دستگاهی مکانیزه برای جمع آوری و حذف موثر آلاینده ها می باشد که با استفاده از مکش هوا و ایجاد خلا در داخل مخزن موجب ورود هوا به داخل مخزن و انتقال آلاینده ها همراه با جریان هوا می گردد. اساس عملکرد تمامی انواع دستگاه های جاروبرفی مشابه یکدیگر می باشد. تفاوت اصلی انواع دستگاه های مکنده در ساختار پمپ و موتور دستگاه ها می باشد. استفاده از موتور های توربینی در مدل های صنعتی دستگاه مکنده، امکان استفاده مداوم و پیوسته از دستگاه را برای کاربران فراهم نموده است. دو فاکتور مهم در دستگاه های مکنده شامل سرعت مکش و قدرت مکش می باشد. هر چه سرعت مکش دستگاه بیشتر باشد سرعت عملیات نظافت بیشتر می شود.

 

جمع آوری مواد پودری با جاروبرقی صنعتی

جمع آوری مواد پودری با جاروبرقی صنعتی

ویژگی های اصلی دستگاه جاروبرقی صنعتی

پمپ به کار رفته در دستگاه های جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی از نوع ساید چنل می باشند. میزان خلا تولید شده توسط این پمپ ها بسته به نوع طراحی آنها بین ۳۰ تا ۶۰ درصد می باشد. موتور های توربینی دستگاه های مکنده صنعتی بی نیاز از تعمیر و نگهداری بوده و از این رو استفاده مداوم و پیوسته را امکان پذیر می تماید. بدنه مقاوم و ساخته شده از فولاد موجب افزایش توان این دستگاه ها در شرایط سخت کاری گردیده است از مهم ترین ویژگی های این دستگاه ها می توان به سیستم های فیلتراسیون قدرتمند آنها اشاره نمود. با توجه به اینکه بخش اعظم آلاینده ها شامل ذرات ریز گرد و غبار می باشند و حضور آنها در ممحیط می تواند سلامت افراد و پرسنل را به مخاطره بی اندازد، دستگاه های جاروبرقی صنعتی مجهز به سیستم های فیلتراسیون قدرتمند می باشند. مساحت بالا و شبکه بندی فیلتر به کار رفته در این دستگاه ها با به دام انداختن موثر تمامی ذرات ریز مانع از باز نشر و انتشار آنها در محیط می شوند. تجهیز دستگاه های مکنده صنعتی به سیستم های نظافت فیلتر اتوماتیک یا دستی با تکان دادن فیلتر تمامی منافذ مسدود شده ان را باز نموده و از این رو موجب بهینه سازی عملکرد فیلتر می شوند.

مزایای استفاده از جاروی صنعتی در صنایع

مکنده های صنعتی به واسطه طراحی ویژه و قرار گیری دهانه مکش در زیر بخش فیلتراسیون، قادر به مکش و جمع آوری همزمان آلاینده های مایع و جامد می باشند. این دستگاه ها توان کاری بالایی داشته و از این رو علاوه بر نظافت بخش های اداری در کارخانه ها کاربرد ویژه ایی در نظافت سالن های تولیدی دارد. انتقال و جا به جایی حجم بالایی از مواد نیز از دیگر ویژگی های این دستگاه ها می باشد که علاوه بر کاهش هدر رفت مواد اولیه، موجب تسهیل در امر جا به جایی مواد نیز می گردد.

 

جاروبرقی صنعتی دارای نازل ثابت

جاروبرقی صنعتی دارای نازل ثابت

 

کاربرد جاروبرقی صنعتی در صنایع گوناگون

دستگاه های جاروبرقی صنعتی با قدرت و کاربردهای متفاوت طراحی و تولید شده اند و به همراه تجهیزات جانبی متنوع جهت انجام امور صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. بدنه جاروهای صنعتی از جنس فولاد با استحکام بالا ساخته شده و مدل های تخصصی مانند مکنده آب دارای بدنه ای از جنس استیل ضد زنگ می باشد که قابلیت اطمینان و طول عمر بالا به دستگاه می بخشند. تفاوت عمده جاروبرقی صنعتی با جاروهایی در رده نیمه صنعتی و یا تجاری در موتور و پمپ آن است؛ دستگاه های مکنده صنعتی به الکتروموتوری قدرتمند تجهیز گردیده اند که این موتور اجزای سایشی نداشته و دارای فن خنک کننده می باشد که سبب افزایش کارایی و طول عمر موتور می گردد. تنوع در طراحی و ساخت دستگاه های جاروبرقی صنعتی این امکان را فراهم ساخته تا بتوان از آن ها برای جمع آوری انواع آلودگی های صنعتی که باعث بسیاری از مشکلات در صنایع هستند، استفاده نمود. مکنده های صنعتی انواع مواد سبک، سنگین، مایعات، ذرات ریز و پودری، دوده، گرد و غبار و بسیاری دیگر از آلاینده های صنعتی را با قدرت بالا مکش کرده و محیط کاری را از مواد زیان آور پاک سازی می کند. این جاروها از نظافت های عمومی گرفته تا کارهای سنگین مانند جمع آوری مواد چگال و انتقال مواد را به انجام می رسانند. در ادامه به برخی از کاربرد های جاروبرقی صنعتی اشاره می کنیم.

صنایع کشاورزی

یک کاربرد جاروبرقی صنعتی در کشاورزی جداسازی گرد و غبار از دانه های غلات می باشد. گرد و غبار حاصل از غلات اشتعال زا هستند، بنابراین بسیار مهم است که دستگاه جاروبرقی صنعتی مورد استفاده در این صنایع از نوع ضد انفجار باشد.

 

صنایع خودروسازی

خودرو سازی از مهم ترین صنایع فعال می باشد که به دلیل انجام عملیات های صنعتی مختلف، مقادیر زیادی از انواع آلودگی در کارخانه وجود دارد. پودر رنگ، براده آهن، روغن و… از جمله این آلودگی ها است که در کارخانه خودرو سازی تولید شده و با استفاده از مکنده های صنعتی کارآمد مجهز به فیلتراسیون قدرتمند جمع آوری می گردند.

 

صنایع هواپیمایی

جاروهای صنعتی برای نظافت صنایع هواپیمایی قابل به کارگیری هستند. به منظور انجام نظافت های عمومی، جمع آوری ضایعات و … مورد استفاده قرار می گیرند.

 

جاروی صنعتی مخصوص مکش تراشه های فلزی

جاروی صنعتی مخصوص مکش تراشه های فلز

 

صنایع غذایی

به طور یقین می توان گفت یکی از متداول ترین کاربردهای دستگاه جارو برقی صنعتی نظافت کارخانه ها و کارگاه های تولید و فرآوری محصولات غذایی می باشد. در صنایع غذایی بهداشت و نظافت یک امر مهم و ضروری به شمار می آید که با بهره مندی از مکنده های صنعتی فرآیند نظافت، جمع آوری ضایعات و انتقال مواد انجام می پذیرد. کاربرد جاروبرقی صنعتی در صنایع غذایی باعث شده تا مدل های خاصی از این دستگاه بطور ویژه با استاندارد این صنایع تولید شوند. فیلتر ایمنی هپا بخش مهمی از این دستگاه است که به ایجاد محیط ایمن و سالم در صنایع غذایی کمک می کند.

 

صنایع شیمیایی

در کارخانه های تولید مواد شیمیایی کارکنان با مقادیر زیادی مواد خطرناک و مضر سر و کار دارند که علاوه بر رعایت قوانین و استانداردهای وضع شده اختصاصی، با کاربرد جاروبرقی صنعتی می توان بسیاری از آلودگی های خطرناک را از محیط حذف نمود.

 

صنایع ساخت و ساز

کاربرد جاروبرقی صنعتی در صنعت ساخت و ساز شامل جمع آوری ضایعات، نظافت لوله ها، جمع آوری گرد و خاک و سایر آلودگی ها می باشد.

 

کارخانه های تولیدی

در کارخانه های تولیدی حجم بالایی از ضایعات ایجاد می شود که برخی از آن ها در گروه آلودگی ها قرارمی گیرند و برخی دیگر ضایعاتی هستند که با جمع آوری صحیح قابل بازیابی و بازگرداندن به چرخه تولید می باشند. مکنده صنعتی با دارا بودن ساختاری مقاوم و صنعتی در مراکز صنعتی با شرایط دشوار کاری به کار گرفته می شوند و از قابلیت جمع آوری آلودگی های سخت و هم چنین بازیابی مواد از دست رفته برخوردار می باشند.

 

کاربرد جاروبرقی صنعتی

کاربرد جاروبرقی صنعتی

 

صنعت داروسازی

در داروسازی ها کاربرد جاروبرقی صنعتی به همراه فیلتر هپا می باشد. به این ترتیب حجم بالایی از مواد پودری و دیگر مواد به منظور انتقال به محل مورد نظر جمع آوری می گردد. در این صنایع برخی از مواد خطرناک و زیان آور هستند و جاروبرقی صنعتی مجهز به فیلتر ایمنی چنین موادی را با ضریب ایمنی بالا مکش کرده و درون مخزن انباشته می کند.

 

صنایع لاستیک و پلاستیک

از دیگر صنایعی که می توان جاروهای صنعتی را در آن به کار گرفت، صنایع تولید لاستیک و پلاستیک هستند. در کارخانه های لاستیک سازی مقدار زیادی دوده های کربنی در محیط کارخانه و حتی سوله های انبار، انتشار پیدا می کند که توسط جاروی صنعتی و به ویژه نازل ثابت نظافت زمین، جمع آوری می گردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما