واترجت پتروشیمی و پالایشگاه و حوزه فعالیت این صنایع

دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

واترجت پتروشیمی و پالایشگاه و حوزه فعالیت این صنایع

واترجت پتروشیمی و پالایشگاه

واترجت پتروشیمی و پالایشگاه یکی از تجهیزات شستشوی فوق فشار قوی می باشد که در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه کاربردهای مهم و متنوعی دارد. صنایع نفت و گاز و مراکز وابسته به آن ها از جمله پتروشیمی ها و پالایشگاه ها به سبب وجود مواد شیمیایی، پسماندها، بخارات سمی و… جز مراکز حساس محسوب می شوند که اثرات مخرب زیست محیطی نیز به همراه دارند. واحد تعمیرات و نگهداری در این صنایع با مشکلات زیادی مواجه می باشند، به گونه ای که نظافت و شستشوی تجهیزات این مراکز یک چالش اساسی می باشد. در این صنایع، تجهیزات به طور مداوم باید شستشو شوند، زیرا این تجهیزات و قطعات که دائما با مواد چرب و روغنی در ارتباط می باشند به مرور زمان توسط گل و لای، رسوب، لجن و دیگر آلودگی ها احاطه می شوند که شستشو و جرم زدایی آن ها زمان زیادی را می طلبد. امروزه برای تسهیل امورات نظافت در این مراکز از واترجت پتروشیمی و پالایشگاه استفاده می کنند که کاربردها و مزیت های زیادی را به همراه دارد.

نوع آلودگی های تولید شده در صنایع نفت و پتروشیمی

استفاده از واترجت پتروشیمی و پالایشگاهواترجت پتروشیمی و پالایشگاه جهت از بین بردن انواع آلودگی در صنایع نفت و پتروشیمی اهمیت بسزایی دارد. در صنایع نفتی و پتروشیمی با توجه به اینکه مواد مختلف نفتی و شیمیایی از درون لوله ها عبور می کنند، آلودگی هایی نظیر مواد نفتی، روغنی، لجن، دوده، گل و لای، جرم و رسوبات پلیمری و مواد کربنی ته نشین می شوند که به تبع آن این لوله ها دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند. بنابراین شستن و رسوب زدایی مداوم این تجهیزات با استفاده از کارواش صنعتی جهت نگهداری و راندمان کاری از اهمیت بالایی برخوردار است. شستن و تمیزکاری این تجهیزات به روش های قدیمی نظیر: استفاده از مواد شیمیایی، سوزاندن و مته کاری نیازمند هزینه و زمان زیادی می باشد. امروزه دستگاه واترجت صنعتی جایگزین این روش های قدیمی شده و سبب افزایش ایمنی و صرفه جویی در هزینه و زمان می شود. این دستگاه با فشار آب متمرکز و ایجاد نیروی بسیار قوی در سطح، سخت ترین آلودگی ها و جرم ها را از سطوح تجهیزات می زداید. دستگاه واترجت صنعتی قابلیت جداسازی بتن را از سطوح دارد و سخت ترین رسوبات را از سطح جدا می کند. این دستگاه با فشار بالای آب، مواد به جا مانده از حرارت دادن هیدروکربن سنگین در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد همانند مواد کربنی و پلیمری مانند کک (Coke) و قیر را از بین می برد.

اهمیت شستشوی تجهیزات این مراکز

آلودگی روغنی را در اغلب تجهیزات مورد استفاده در پالایشگاه ها می توان مشاهده کرد. شستشوی این تجهیزات به روش های قدیمی زمان بر، هزینه زیاد و اثرات مخرب محیط زیست به سبب استفاده از مواد شیمیایی را به دنبال دارد. به دلیل انباشته شدن رسوبات و آلاینده ها در کف مخازن و دیواره های راکتورها، شستشو و تمیز کردن این تجهیزات می بایست به صورت دوره ای توسط کارواش صنعتی انجام پذیرد. با توجه به ابعاد و اندازه این تجهیزات، استفاده از دستگاه واترجت پتروشیمی و پالایشگاه می تواند تمیز کردن را سریع تر و فاصله اپراتور با مواد سمی را افزایش می دهد.

شستشوی بهینه با واترجت پتروشیمی و پالایشگاه

واترجت پتروشیمی و پالایشگاهواترجت پتروشیمی و پالایشگاه با هدف انجام شستشوی سطوح بسیار سخت و عمیق طراحی و تولید شده است. این دستگاه با ۵ پارامتر درجه حرارت آب، فشار، دبی آب خروجی، انواع نازل ها و مواد شوینده اقدام به شستن و جرم زدایی سطوح می کند. هر کدام از این پارامترها جهت شستشوی بهینه اهمیت خاص خود را دارد. این دستگاه ها بر اساس دمای آب به دو دسته واترجت آب سرد و گرم تقسیم می شوند. برای برطرف کردن آلودگی هایی نظیر چربی ها و مواد روغنی و… نیاز به آب گرم می باشد که می بایست از واترجت صنعتی قوی با فشار بالا و واترجت آب گرم استفاده کرد. در این دستگاه برای تمرکز فشار آب، از انواع نازل ها همانند لوله بازکن، نازل زمین شوی و… استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما