دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

نحوه عیب یابی دستگاه کارواش

عیب یابی دستگاه کارواش صنعتی

کارواش های صنعتی از جمله دستگاه های نظافتی به شمار می آیند که موارد استفاده از آن را در مکان های مختلف می توان شاهد بود. البته باید گفت این دستگاه هم مانند هر دستگاه مکانیزه دیگری گاهی دچار مشکلاتی می شود که لازم است به آن ها توجه کرد. عدم توجه به بازبینی دوره ای دستگاه و مشکلات جرئی می تواند به مرور زمان دستگاه را از کار انداخته و یا این که کارایی آن را کاهش دهد. با توجه به این که نظافت در بعضی محیط ها از اهمیت بالایی برخوردار است کاهش کارایی این دستگاه ها می تواند بر سایر بخش ها هم تاثیر گذار باشد. بنابراین می توان عیب یابی دستگاه کارواش یا جلوگیری از خرابی کارواش صنعتی را از مهم ترین امور در جهت حفظ این دستگاه بیان نمود.

اهمیت بازبینی و لزوم عیب یابی کارواش صنعتی

عیب یابی پمپ کارواش صنعتی

عیب یابی دستگاه کارواش را می توان از جهات مختلف بررسی کرد. با توجه به این که هر قطعه ای طول عمر مشخصی دارد باید در زمان های مناسب قطعات را تعویض نمود. بنابراین زمان نکته ای مهم در عیب یابی دستگاه کارواش است. جنبه دیگری که در عیب یابی دستگاه کارواش باید به آن توجه کرد این است که عیب یابی باید به صورت صحیح و اصولی انجام گیرد تا آسیب بیشتری به قسمت های دیگر دستگاه وارد نشود. به طور کلی اگر می خواهیم به بهبود عملکرد دستگاه کمک کنیم، لازم است بازبینی منظم و دوره ای بخش های مختلف مانند موتور، پمپ و سایر بخش ها را انجام دهیم. عیب یابی واترجت صنعتی از به وجود آمدن هزینه های اضافی و سنگین جلوگیری می کند و این اطمینان را به شما می دهد که در روند نظافت مشکلی به وجود نخواهد آمد.

مهم ترین خرابی ها و نحوه عیب یابی کارواش صنعتی

برای این که بتوان کار عیب یابی دستگاه کارواش یا عیب یابی واترجت را به خوبی انجام داد باید با بخش های مختلف آن آشنایی داشت و از مشکلاتی که ممکن است برای هر بخش به وجود آید آگاهی لازم را داشت. معمولا بیشترین بخش هایی که در این دستگاه دچار خرابی می شود، پمپ و نازل ها هستند. در رابطه با نازل ها معمولا نیاز به تعویض بیشتر از نیاز به تعمیر مطرح می باشد.

گاهی هنگام روشن کردن دستگاه مشکلی به وجود می آید و امکان دارد دستگاه روشن نشود. در چنین مواقعی برای عیب یابی دستگاه کارواش لازم است سیستم جرقه زنی و یا کلید روشن و خاموش دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. بعلاوه ممکن است هنگام استفاده از این دستگاه شاهد عوض شدن صدای دستگاه و یا ایجاد سرو صدای زیاد باشید، در چنین مواقعی می توان گفت: پمپ دستگاه دچار مشکل شده است و این مشکل می تواند مربوط به هوا کشیدن پمپ باشد.

سایر امور عیب یابی دستگاه واترجت صنعتی

ممکن است در مواقعی فشار مورد نیاز به دستگاه کارواش نمی رسد که در این صورت برای عیب یابی دستگاه کارواش باید مواردی مانند نازل‌ها، آب بندها و فشار سنج را مورد بررسی قرار داد. معمولا اگر فشار آب پایین تر از مقدار مورد نظر باشد یکی از دو مورد فشار سنج و اورینگ دچار خرابی شده اند که باید مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرند. نازل‌ها که بخش مهمی از دستگاه های کارواش می‌باشند گاهی دچار گرفتگی می‌شوند که در چنین شرایطی رسوبات موجود در این نازل ها باید تمیز شوند. چکه کردن آب از نازل و تفنگی یکی از موارد رایج در دستگاه های کارواش می باشد.

عیب یابی تفنگی و شلنگ واترجت

در صورتی که چنین مشکلی به وجود آمد بهتر است برای عیب یابی دستگاه کارواش بخش های تفنگی و شلنگ دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. در چنین شرایطی حتما یکی از این دو گزینه دچار آسیب یا خرابی شده است. برای حل این مشکل می توان مهر و موم و ارینگ ها را مورد بررسی قرار داد و آن ها را تعویض کرد. در نهایت برای انجام نظافت اصولی و بدون مشکل با واترجت صنعتی ، بازبینی دوره ای و عیب یابی دستگاه را مطابق با دستورالعمل سازنده آن و بطور منظم انجام دهید. همچنین عیب یابی دستگاه واترجت صنعتی بهتر است توسط متخصصین فنی انجام گیرد.

این مطلب را از دست ندهید!  عوامل موثر در خرابی واترجت صنعتی

مشکلات احتمالی و عیب یابی دستگاه کارواش و راه حل آن‌ها

خرابی های دستگاه واترجت بعلل مختلف اتفاق می افتد. بعضی از علائم وجود دارند که خبر از یک مشکل در دستگاه را می دهند. در ادامه علت مشکلات واترجت و عیب یابی دستگاه کارواش را بررسی می کنیم.

چرا پمپ واتر جت من صدا میدهد؟

پمپ واترجت ممکن است بنا به دلایل مختلفی صدا بدهد. ممکن است مسیر ورودی را خم کرده یا شکسته باشید و یا ممکن است آب ورودی به دستگاه با فشار کم باشد. رفع این ایرادات آسان است اما چک کردن منبع تامین آب بسیار مهم است. هرگز نگذارید فشار آب ورودی به واترجت به مدت طولانی کمتر از حد معمول بماند. یکی دیگر از دلایل صدا دادن پمپ داغ بودن بیش از حد آب است.

همچنین ممکن است در سیستم پمپ هوا وجود داشته باشد یا اینکه و یا شیر شناور مسدود باشد. اگر پمپ واترجت بلرزد اما صدا ایجاد نکند، ممکن است هوا در دستگاه باشد و یا اینکه آلودگی در شیر شناور افتاده باشد. در صورت حل نشدن مشکل حتما دستگاه را به یک تعمیرکار متخصص نشان دهید.

پمپ-واترجت-فرنام-صنعت-پاکسا

مشکلات شیر اطمینان واترجت چیست؟

در زمانی که از آب پاشش نمی شود، شیر اطمینان واترجت از انباشتگی بیش از حد و رسیدن به نقطه شکست جلوگیری میکند. یک حلقه معکوس برای بازگرداندن آب به شیر ورودی و بخش ورودی پمپ آب ایجاد شده است. اما متاسفانه شیر اطمینان اغلبا مشکل ساز است. برخی از مصرف کنندگان واترجت از مشکلاتی از جمله توقف کار واترجت بعد از اسپری زنی ، فشار پایین، و گاهی حتی نشتی تفنگی شکایت دارند.

برای حل این مشکلات راهکارهای ساده‌­ای از جمله تعویض کامل شیر اطمینان را می‌توان نام برد. اگر تصمیم دارید شیر اطمینان را تعویض کنید، لازم است آن‌را با نوع مشابه یا بهترش از نظر نرخ پاشش و فشار جایگزین نمایید. عدم اقدام برای رفع این مشکل میتواند منجر به مشکلات بیشتر از جمله نواقص ایمنی و مشکلات بیشتر شود.

اختلال فشار پاشش را چطور رفع کنیم؟

اگر واترجتی دارید که با فشار ماشه تفنگی در لحظه اول، فشار خوبی دارد اما سپس افت میکند، دستگاه شما با مشکل اختلال فشار روبروست. همچنین اگر بعد از برداشتن دستتان از روی تفنگی، فشار به حالت عادی برمیگردد، این نشان دهنده­ی این است که پمپ نمیتواند دبی لازم را برای جریان آب تامین کند.

برای حل این مشکل چند کار میتوان انجام داد:

پمپ واترجت و عیب یابی آن
 1. از ورود پر فشار، صحیح و بدون مشکل آب به دستگاه اطمینان حاصل کنید؛ از اینکه اتصالات کوچکتر از اندازه لازم نیستند اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که چیزی سد راه ورودی آب به دستگاه نیست.
 2. از کافی بودن جریان آب برای پمپ اطمینان حاصل کنید. در ابتدا ظرفیت پمپ را براساس لیتر بر دقیقه بیابید. سپس نرخ دبی آب را بر اساس حجم آبی که میتواند در یک دقیقه تامین شود مشخص کنید. اگر منبع آب شما دبی مورد نیاز پمپ­تان را تامین نمیکند، از پمپ استفاده نکنید. در صورت استفاده پمپ، هوا را به داخل میکشد که منجر به پوسیدگی و آسیب به محتویات پمپ خواهد شد. بنابراین باید از منبع آب بهتری استفاده کنید که فشار بیشتری دارد.
 3. پمپ را از نظر نشتی بررسی کنید، هر نوع نشتی باعث خواهد شد که پمپ هوا بکشد و عملکرد خوبی نداشته باشد.

آیا آلودگی فیلتر هوا میتواند عملکرد واترجت را تحت تاثیر قرار دهد؟

اگر موتور واترجت صنعتی دچار مشکل شده، فیلتر هوا را دوباره چک کنید. فیلتر آلوده جریان هوای ورودی به کاربراتور را کاهش داده و به مرور باعث اختلال در عملکرد دستگاه میشود. انواع مختلف فیلتر هوا وجود دارند و کثیف بودن هر یک، منجر به نشانه خاص خود خواهد شد.

یکی از کارهایی که در مورد همه واترجت‌ها ضروری است این است که کل سیستم فیلتر از جمله بست ها باید بررسی شوند. آلودگی بیش از حد در اطراف بست ها و روی فیلتر حاکی از ضرورت تعمیر و نگهداری است. تعمیر واترجت معمولا به سادگی انجام همین روال های معمول است .

ایرادات بخش پاشش مواد شوینده واترجت کدامند؟

مشکل خوب کار نکردن نازل پاشش مواد شوینده را به راحتی میتوان یافت

 1. اگر نازل ها قابل تعویض هستند از انتخاب نازل مناسب واترجت اطمینان حاصل کنید. اگر نازل فشار بالا نصب باشد، نازل مواد شوینده کار نخواهد کرد.
 2. از باز بودن شیر اطمینان حاصل کنید. و شیر را در حالت مورد نظر قرار دهید.
 3. ممکن است مقداری آلودگی در خروجی نازل گیر افتاده باشد. نازل را باز کرده و تمیز کنید.
 4. اگر نازل قابل تنظیمی دارید، حتما آنرا در حالت کم فشار قرار دهید.

علت بالا بودن بیش از حد فشار آب واترجت چیست؟

فشار بالای نازل واترجت

فشار بالای واترجت ممکن است بنا به دلایل مختلفی باشد، اما یکی از آنها کوچک بودن نازل است. در چنین مواردی، رفع مشکل واترجت ها تنها به استفاده از نازل سایز مناسب منتهی میشود. یکی دیگر از مشکلات رایج، خرابی فشارسنج است که ممکن است هیچ فشاری را نشان ندهد یا فشار را خیلی بالا نشان دهد و یا حتی مجموعه­ای از اشتباه خوانده شدن ها. برای بررسی علل مشکل ، در ابتدا این دو دو بخش ذکر شده را بررسی کنید. اگر این دو مشکل وجود نداشته باشند، ممکن تنظیم کننده فشار معیوب شده باشد.

علت کم بودن فشار آب خروجی چیست؟

کم فشار بودن آب خروجی از نازل یکی از شکایات معمول کاربران واترجت است که بنا بر یکی از دلایل زیر است.

 • گرفتگی نازل
 • گرفتگی فیلتر آب ورودی
 • ناکافی بودن دبی آب ( لیتر بر دقیقه ) به داخل پمپ
 • استفاده کاربر از کابل رابط قطع کننده سریع
 • گرفتگی شلنگ فشار قوی

چطور گرفتگی نازل را رفع کنم؟

گرفتگی نازل ممکن است هر کسی را دچار سردرگمی کند. با اجرای این مراحل نازل شما دچار گرفتگی نخواهد شد.

 1. همیشه قبل از تمیز کردن نازل واترجت، لنس را از تفنگی جدا کنید.
 2. نازل را با یک قطعه سیم سخت مانند گیره کاغذ تمیز کنید.
 3. نازل را با فشار آب رو به عقب بشویید.
 4. لنس را مجددا به تفنگی وصل کنید.
 5. واترجت را دوباره روشن کنید و ماشه تفنگی را فشار دهید.

اگر نازل همچنان گرفتگی داشت، باز هم این مراحل را تکرار کنید و اگر نتیجه رضایتبخش نبود نازل را تعویض کنید.

چرا موتور واترجت شروع به کار نمیکند؟

اگر با مشکل عدم شروع به کار موتور روبرو هستید، قبل از هرگونه بررسی دستگاه را خاموش کنید. ساده ­ترین دلیل این مشکل احتمالا این است که سیم سربی پرفشار که به شمع موتور میرود شُل می باشد. بعد از پوشیدن یک جفت دستکش ( در حالیکه دستگاه همچنان خاموش است)، انتهای کابل را رو به پایین فشار دهید تا مطمئن شوید سیم به شمع برخورد میکند. با این کار واترجت باید شروع به کار کند مگر اینکه اشکال جای دیگری باشد.

مشکل احتمالی دیگر کهنه شدن سوخت واترجت (در مدل های غیر الکتریکی) است. با خیال اینکه مخزن واترجت خالی نیست، ممکن است آب وارد لوله بنزین دستگاههایی که با بنزین کار میکنند شده باشد. یکی دیگر از عوامل، سوخت آلوده است. که میتواند باعث گرفتگی لوله بنزین شود.

چرا واترجت بنزینی من روشن نمیشود؟

اگر واترجت بنزینی شما روشن نمیشود، دلایل زیاد وجود دارد که البته ربطی به IQ شما ندارد. در اینجا به چند نشانه و راه حل رایج اشاره میکنیم که در مواقع لزوم میتوان استفاده کرد:

 • اگر کاربراتور یا مخزن سوخت خالی است. مخزن را با بنزین پر کنید.
 • سوپاپ قطع اضطراری را باز کنید.
 • شلنگ سوخت و کاربراتور را چک کنید.
 • کمبود روغن. سطح روغن را چک کنید و در صورت نیاز، آنرا پر کنید.
 • کلید روشن/ خاموش در حالت خاموش است. آنرا در حالت روشن قرار دهید.
 • فیلتر هوا کثیف است. آنرا باز کرده و تمیز کنید.
 • شمع کثیف است، سهوا فاصله­ای ایجاد شده، کلمه Clean را تایپ کنید، فاصله را رفع کنید و یا شمع را تعویض کنید.
 • تفنگی بسته شده، آنرا فعال کنید.

برای رفع سایر موانع و مشکلات به دفترچه راهنمای موتور مراجعه کنید.

اگر واترجت برقی ما روشن نشد چه کنیم؟

اگر واترجت روشن نشد، با لگد روشن نخواهد شد! کا را به روز دیگری منتقل کنید و دلایل محتمل زیر را بررسی کنید.

 • دوشاخه درست وصل نشده یا پریز برق مشکل دارد. پریز و فیوز برق را چک کنید.
 • ولتاژ برق شهری پایین است. از کافی بودن ولتاژ اطمینان حاصل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما