معرفی بخش های مختلف و کاربرد مکنده های صنعتی

دسته بندی وبلاگ

جدیدترین نوشته ها

اشتراک در خبرنامه

آخرین مطالب فرنام صنعت را در ایمیل خود دریافت کنید.

معرفی بخش های مختلف و کاربرد مکنده های صنعتی

کاربرد های دستگاه مکنده های صنعتی

مکنده های صنعتی در واقع همان جاروبرقی های صنعتی هستند که به عنوان یکی از انواع دستگاه های نظافتی شناخته می شوند. این دستگاه ها برای جمع آوری انواع آلودگی ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. مکنده های صنعتی در انواع مختلفی به بازار ارائه می شوند و هر یک با توجه به ساختاری که دارند در صنعت مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. اما به طور کلی می توان گفت که همه ی آن ها یک اساس کار مشترک دارند و آن هم جمع آوری آلودگی ها با استفاده از پمپ مکش دستگاه می باشد. در این مقاله مزایای استفاده از مکنده های صنعتی و بخش های مختلف آن ها تشریح می شود.

بخش های مختلف دستگاه مکنده های صنعتی

معرفی مکنده های صنعتیمکنده های صنعتی از بخش های مختلفی ساخته شده اند که به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم. مهم ترین بخش این جاروی صنعتی بخش پمپ مکش می باشد. این قسمت وظیفه تخلیه هوای مخزن را به عهده دارد. هر چه قدرت مکش در مکنده های صنعتی بیشتر باشد توانایی دستگاه در جمع کردن مواد با چگالی بالاتر، بیشتر خواهد بود. سرعت پمپ مکنده یکی از مشخصه های دیگر است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین موتور به عنوان محرک برای قسمت مکنده به حساب می آید. در واقع وظیفه این بخش را می توان به حرکت درآوردن پمپ مکنده دانست. موتور الکتریکی جاروبرقی در دو نوع تک فاز و سه فاز موجود می باشند. آلودگی های مکش شده در نهایت به مخزن مکنده های صنعتی می روند. مخزن ها با جنس ها و با حجم های مختلفی موجود می باشند. اما یکی از بخش های مهمی که در مکنده صنعتی می توان به آن ها اشاره کرد فیلتر می باشد. این بخش از دستگاه وظیفه جدا کردن ذرات گرد و غبار از هوا را دارند و می توانند این ذرات ریز را جمع کرده و از بازگشت آن ها به محیط جلوگیری کنند.

نکات مهم در ارتباط با دستگاه های مکنده

در مکنده های صنعتی از دو فیلتر اولیه و ثانویه استفاده می شود. نازل ها از بخش های دیگر موجود در مکنده های صنعتی می باشد که بر اساس نوع آلاینده ها باید انتخاب شوند. تفاوتی که این نوع جاروبرقی با جاروبرقی های تجاری دارد را می توان در قدرت موتور ها و حجم مخزن ها دانست. با توجه به این که حجم آلودگی در محیط های صنعتی بالا بوده و معمولا آلاینده های آن از نوع سخت می باشند لازم است از موتور های توربینی که نیاز به تعمیرات دوره ای ندارند و قدرت بالایی دارند، استفاده کرد و حجم مخزن آن را بزرگ در نظر گرفت. اما در محیط های تجاری به دلیل پایین بودن حجم آلودگی ها از موتور های ضعیف تری برای آن استفاده می کنند و معمولا حجم مخزن را پایین انتخاب می کنند تا جابجایی آن راحت تر باشد.

کاربرد مکنده صنعتی

معرفی مکنده های صنعتیاگر بخواهیم از موارد کاربرد جاروبرقی صنعتی صحبت کنیم می توانیم به موارد متعددی اشاره کنیم که به واسطه همین موارد کاربرد متعدد است که امروزه استفاده از آن در صنایع مختلف گسترش یافته است. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با این دستگاه ها به بیان مواردی از کاربرد این دستگاه ها می پردازیم.

۱- عملکرد مکنده های صنعتی در جمع آوری آلودگی ها و تراشه ها باعث حفظ عملکرد ماشین آلات شده است. با این کار طول عمر مفید ماشین آلات افزایش خواهد یافت و نیاز به تعمیرات به شدت کاهش می یابد.

۲- این دستگاه ها با قدرت فیلتراسیون بالایی که دارند می توانند در جمع آوری خرده چوب و خاک اره بسیار مفید واقع شوند.

۳- کاربرد این دستگاه ها را می توان در جمع آوری آلودگی در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز دید.

۴- در صنایعی مانند صنعت نساجی که آلاینده هایی مانند پشم و الیاف وجود دارد استفاده از مکنده صنعتی بسیار راهگشاست.

۵- از دیگر مواردی که در رابطه با کاربرد این دستگاه ها می توان به آن اشاره کرد استفاده در صنایع سیمان می باشد. در این صنعت میزان آلودگی ها در حد بسیار بالایی بوده و استفاده از یک مکنده صنعتی برای جمع آوری آلودگی ها لازم خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماتماس با ما